W czasach rosnących cen energii każdy pragnie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jest to możliwe dzięki dobrze przeprowadzonej termomodernizacji budynku, która powinna obejmować także ocieplenie poddasza. Materiałów do ocieplenia jest sporo, ale w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się pianka PUR. Czym jest pianka poliuretanowa? Jakie wady i zalety niesie ze sobą ocieplenie poddasza tym właśnie materiałem?
Czym jest pianka PUR?
Pianka PUR składa się z dwóch składników, które podczas ocieplania pod wpływem ciśnienia tworzą doskonałą izolację termiczną. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu natryskuje się tę piankę na powierzchnię, która ma zostać ocieplona. Dostępne są pianki otwarto komórkowe oraz zamknięto komórkowe. Ze względu na doskonałe właściwości izolacyjne, a także szybkość prac jest to w ostatnim czasie bardzo popularny materiał do ocieplania nie tylko poddasza, ale także dachów, posadzek czy ścian. Bardzo ważne jest jednak, by przy wyborze firmy oferującej tego typu usługi sprawdzić jej doświadczenie. Dzięki temu zyskasz pewność, że ocieplenie zostanie przeprowadzone przez profesjonalną ekipę, która wie, jak wykonać prace szybko, skutecznie i na najwyższym poziomie.
Jakimi właściwościami wykazuje się pianka poliuretanowa?
Jeśli chodzi o właściwości pianki PUR, to na pierwszym miejscu należy wspomnieć, że jest to jednolita i regularna struktura, dzięki czemu ocieplenie nią zapewnia wysoką wydajność. Należy też wspomnieć, że pianka poliuretanowa nie ścieka i jest gęsta, co pozwala na szybkie nałożenie jej na określony obszar. Może być ona wykorzystywana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, a co ważniejsze doskonale przyczepia się do różnych materiałów. W tym można wspomnieć o betonie, ceramice, tynku czy stali oraz drewnie. W przypadku ocieplenia poddasza bardzo istotnym aspektem jest fakt, że dzięki piance można precyzyjnie wypełnić każdą szczelinę, co oczywiście w ostatecznym rozrachunku wpływa na lepsze zabezpieczenie przez uciekaniem ciepła.
Zalety ocieplenia poddasza pianką PUR
Jest wiele zalet, które można osiągnąć, ocieplając poddasze pianką PUR. Przede wszystkim na pierwszym miejscu należy wspomnieć o niższych rachunkach za ogrzewanie, a także o wyższym komforcie cieplnym. Stosując ten produkt, masz pewność, że nie pojawią się mostki termiczne, które są głównym źródłem uciekania ciepła. Takie rozwiązanie może pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania nawet o połowę. Kolejną zaletą jest dobre przyleganie pianki do powierzchni, a z upływem czasu pianka się nie przemieszcza. Dzięki temu możesz mieć pewność, że poddasze będzie doskonale zaizolowane przez długie lata. Niezwykle ważnym plusem pianki jest fakt, że wraz z upływem lat nie zmienia ona swoich właściwości, a co za tym idzie, parametry mechaniczne i izolacyjne pozostają bez zmian.
Pianka PUR nie obciąża poddasza, a dodatkowo jest ona bezpieczna dla więźby dachowej, ponieważ przepuszcza parę. Możesz mieć również pewność, że w razie pożaru nie rozprzestrzeni się on na cały budynek. Przy czym pod wpływem ognia nie zmienia ona swojej postaci, nie odkształca się, ani nie topi. Uwzględniając właściwości pianki PUR, warto też pamiętać, że poddasze będzie wygłuszone, co pozwoli spać spokojnie nawet w wietrzne wieczory. Pianka w zimie chroni przed utratą ciepła, a latem chroni poddasze przed nagrzaniem.
Korzyścią zastosowania pianki PUR do ocieplenia poddasza jest szybkość i łatwość jej aplikacji. Wybierając fachowców z doświadczeniem, którzy pracują przy użyciu profesjonalnego sprzętu i materiałów, możesz liczyć na najwyższą jakość i terminowe wykonanie zlecenia. Pianka znakomicie dopasowuje się do kształtów i można przy jej pomocy ocieplić każdą szczelinę. Niezwykle ważną zaletą jest bezpieczeństwo stosowania takiego rozwiązania, w szczególności w przypadku zwierząt domowych czy alergików.
O jakich jeszcze zaletach warto wspomnieć, wybierając piankę poliuretanową do ocieplenia poddasza? Wśród korzyści warto wymienić:
- odporność na wilgoć,
- łatwość transportu,
- możliwość pomalowania jej lub polakierowania.
Wady ocieplenia poddasza pianką PUR
Jedną z wad jest wyższy koszt robocizny w porównaniu do innych metod stosowanych do ocieplania poddaszy. Jeśli zostanie ona nieprawidłowo położona, to może nie zapewniać dobrej termoizolacji, a tym samym można zauważyć straty ciepła w okresie grzewczym. Z tego powodu bardzo ważne jest, by zatrudnić specjalistów do położenia pianki, którzy mają fachową wiedzę i doświadczenie pozwalające wykonać prace na najwyższym poziomie. Przy nakładaniu pianki należy uważać na temperaturę powietrza. Jeśli jest ona zbyt niska, to pianka może nie rozprężać się tak, jak powinna.
Czy warto wybrać piankę PUR do ocieplenia poddasza? Podsumowanie
Ocieplenie poddasza to ważny element termomodernizacji budynku, który powinien być wykonany przez fachowców z zastosowaniem najnowocześniejszych narzędzi i materiałów - polecamy firmę cels.pl. Pianka PUR jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym, który się w tej funkcji sprawdzi. Zalet zastosowania tego materiału jest wiele, choć nie wolno zapomnieć też o wadach, wśród których dla wielu na pierwszym miejscu będzie wyższy koszt. Jednak właściwości pianki poliuretanowej są tak liczne, że sprawdzi się ona idealnie nie tylko do ocieplenia poddasza, ale też ścian, dachu czy posadzki.
Komentarze