Sufit napinany, naciągany to ozdobna membrana, którą montujemy pod sufitem właściwym na specjalnych szynach. Sufitem takim można przykryć brzydki sufit właściwy i obniżyć pomieszczenie. Zobacz, jak wygląda sufit napinany i dlaczego warto zamontować go w salonie czy kuchni.
Sufit napinany początkowo był stosowany w halach przemysłowych, laboratoriach i ekskluzywnych biurowcach. Od kilku lat sufit napinany jest coraz częściej stosowany w domach jako oryginalny i niebanalny element aranżacji wnętrza. Powstaje z trzech różnych materiałów, a każdy z nich otwiera przed dekoratorem inne możliwości aranżacji pomieszczenia.
Sufit napinany zawsze jest zamawiany pod wymiar pomieszczenia i występuje w bogatej palecie barw, ponadto może być matowy, w połysku lub półmacie. Coraz popularniejsze są również sufity napinane z grafiką, sufity napinane 3d, a nawet ze zdjęciem z prywatnego albumu. W zależności od materiału, z którego on jest wykonany, można różnie zaaranżować przestrzeń nad głowami, nadając pomieszczeniu wyjątkowego lub bardzo spersonalizowanego charakteru.
Co to jest sufit napinany, naciągany?
Sufit naciągany jest alternatywą dla sufitu podwieszanego oraz z sufitu płyt G-K. Może być wyprodukowany z folii PCV, folii termokurczliwej lub tkaniny poliestrowej termokurczliwej. Sufit naciągany jest montowany pod sufitem właściwym, więc można pod nim ukryć brzydki nierówny sufit, oraz wszelkie instalacje i kable. Sufit ten jest wodoodporny, dlatego nadaje się do wszystkich rodzajów pomieszczeń, nawet do kuchni i łazienki. Ponadto zawsze produkowany jest na zamówienie, dlatego też jest to idealne rozwiązanie do pomieszczeń o nietypowym kształcie lub z krzywymi ścianami itp.
Jak wygląda sufit napinany?
Tkanina na sufit napinany jest zawsze produkowana na zamówienie do powierzchni o konkretnych wymiarach, dlatego też taki sufit idealnie pasuje do każdego pomieszczenia. Sufit napinany przed montażem przypomina grubą folię malarską, dopiero pod wpływem wysokiej temperatury przybiera właściwą formę. Sufit napinany powstaje poprzez wycięcie na wymiar membrany, która jest obwodowo obszyta specjalnymi gumowymi zaczepami. Do sufitu dołączone są specjalne listwy montażowe, do których jest przyczepiany. Zamontowany przypomina gładką twardą taflę w połysku, macie, półmacie lub satynową. Obecnie sufit naciągany występuje w wielu kolorach, na suficie z folii PCV można wydrukować wybraną grafiką, a nawet zdjęcie z prywatnego albumu.
Cena sufitu napinanego
Sufit napinany to doskonały pomysł na ciekawą aranżację przestrzeni nad głową, ponadto pod sufitem naciąganym można ukryć wszystkie instalacje, a także brzydki sufit właściwy. Ten rodzaj sufitu jest kołem ratunkowym w pomieszczeniach z nierównym sufitem, który wymaga gruntownego remontu. Jest to doskonały sposób na obniżenie pomieszczenia i nadanie mu wyjątkowego klimatu poprzez zamieszczenie ciekawej grafiki. Niestety, koszt sufitu napinanego znacznie przewyższa cenę podwieszanego czy szpachlowania sufitu właściwego. Sufit napinany ze względu na wysoki koszt warto montować tylko wówczas, jeśli jest to rozwiązanie na długie lata, wtedy cena od 90 zł do nawet 200 zł za m2 rozkłada się na kilkanaście lat.
Sufit napinany - właściwości i zastosowanie
- Sufit napinany jest lekki, dlatego nadaje się do montażu w pomieszczeniach, w których nałożenie dodatkowej warstwy tynku, przyklejenie płyt gipsowych lub montaż sufitu podwieszanego może naruszyć konstrukcję budynku.
- Sufit napinany jest wodoodporny, dlatego też nadaje się do wszystkich rodzajów pomieszczeń, co oznacza, że można go zamontować w łazience lub kuchni, a także w pomieszczeniach takich jak: weranda czy przedsionek.
- Sufit napinany jest termokurczliwy, poddany wysokiej temperaturze kurczy się i zamienia w membranę, która wygląda jak sztywna, gładka tafla. Raz podgrzany zachowuje właściwości nawet do kilkunastu lat.
- Jest "szyty na miarę", każdy sufit napinany jest produkowany na zamówienie do konkretnego pomieszczenia, umożliwia dopasowanie nawet od nietypowego pomieszczenia. Ten rodzaj sufitu jest bardzo dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach, które "nie trzymają" pionu i dopasowanie płyt K-G lub montaż sufitu podwieszanego jest bardzo utrudniony.
- Jest wieloletni, ponieważ jest odporny na większość uszkodzeń termicznych, ponadto zachowuje swoje właściwości przez długie lata.
- Jest ognioodporny - materiały, z których powstają nowoczesne sufity napinane, są odporne na ogień i wysokie temperatury.
- Jest łatwy w utrzymaniu w czystości, ponieważ nie przyjmuje kurzu, nie tworzą się na nim żadne zacieki, charakterystyczne w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia.
- Jest antyalergiczny, ten rodzaj sufitu doskonale sprawdza się w domach alergików, ponieważ jest odporny na wilgoć, nie tworzą się na powierzchni sufitu grzyby i pleśnie, jest wolny od roztoczy, ponieważ nie przyjmuje kurzu.
- Montaż sufitu jest szybki, w zależności od metrażu zajmuje od kilku do kilkunastu godzin.
- Montaż jest czysty - nie wymaga wynoszenia czy przykrywania mebli. Podczas montażu nie ma żadnego zapylenia.
Jak zamówić sufit napinany?
Sufit napinany zawsze zamawiamy do konkretnego pomieszczenia, dlatego też należy dokładnie zmierzyć długość, szerokość i przekątne sufitu właściwego. Następne warto sprawdzić, czy są odchylenia od pionu na wysokości, na której będzie zamontowany sufit napinany. Jeśli tak należy dokładnie obliczyć powierzchnię sufitu napinanego. W pomieszczeniach, w których występują zakamarki i wszelkie nietypowe elementy konstrukcyjne. Zamówienie warto zacząć od narysowania ręcznie planu pomieszczenia, z uwzględnieniem wymiarów lub wykonać dokładny plan pomieszczenia na komputerze, a następnie dołączyć do zamówienia. Większość producentów udostępnia klientom dedykowany program komputerowy, do którego należy wprowadzić wszystkie wymagane wymiary, na tej podstawie powstaje plan pomieszczenia, który po zatwierdzeniu wysyłamy razem z zamówieniem.
Jaki wybrać sufit napinany - jak materiał kolor i wzór?
Obecnie do wyboru jest:
- tkanina poliestrowa termokurczliwa,
- folia termokurczliwa.
Z tych materiałów powstają gładkie sufity w wybranym kolorze w macie, połysku lub półmacie. Natomiast sufit napinany z folii PCV można zamówić z wybraną grafiką, motywem, a nawet zdjęciem z osobistego albumu. Zamawiając sufit napinany, warto pamiętać o kilku dekoratorskich trikach. W niewielkich pomieszczeniach doskonale sprawdzi się jasny gładki sufit napinany w połysku lub z przestrzenną grafiką, która wizualnie powiększy przestrzeń. Na dużej powierzchni ciekawy efekt można uzyskać, montując czarny sufit napinany, z ciekawym oświetleniem. Grafika lub zdjęcie na suficie napinanym to doskonałe rozwiązanie do kuchni, sypialni czy pokoju dziecięcego. Salon to reprezentacyjna część domu, w której najlepiej sprawdzi się elegancki, ale neutralny sufit napinany czarny, biały, którego główną ozdobą będzie niebanalne oświetlenie.
Jak zamontować sufit napinany? Instrukcja
Sufit napinany przychodzi w paczce pod postacią dużej płachty, przypominającej folię malarską z gumowymi obszyciami i kotwami.
Sufit napinany należy montować w kolejności podanej poniżej:
- Montaż listew montażowych potocznie nazywanych szynami, które najczęściej są ponumerowane i oznaczone na planie pomieszczenia dołączonym do instrukcji. Listwy należy bardzo dokładnie zamontować. Od tej czynności w głównej mierze zależeć będzie efekt.
- Rozłożenie sufitu, czynność należy wykonywać ostrożnie i już na etapie rozkładania odpowiednio należy ułożyć membranę, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach o nieregularnym kształcie.
- Rozgrzanie membrany do temperatury 70 stopni. Sufit napinany najłatwiej jest rozgrzać nagrzewnicą, którą pozostawiamy włączoną przez cały czas montażu.
- Rozgrzany sufit napinany zaczepiamy na listwach za pomocą gumowych harpunów (zaczepów),
- Naciągamy sufit, zawsze zaczynając od narożników, bardzo ważne jest, aby membrana cały czas była rozgrzana i elastyczna.
- Montaż listew maskujących. Po naciągnięciu sufitu napinanego nadal widoczne są szczeliny i brzeg sufitu membrany. Ostatnim krokiem jest montaż specjalnych listew, które uszczelnią sufit, zabezpieczą przed wilgocią, kurzem i owadami. Listwy maskujące sprawią, również że sufit zostanie efektownie wykończony, a przestrzeń pomiędzy membraną a sufitem właściwym zabezpieczona.
- Ostatni etap to oczekiwanie aż sufit napinany w sposób naturalny ostygnie i się naciągnie. Efekt będzie widoczny, dopiero kiedy sufit osiągnie temperaturę pokojową.
Czym i jak można czyścić sufit napinany?
Sufit napinany można czyścić letnią wodą i miękką szmatką lub nowym miękkim mopem. Sufit naciągany jest łatwy w utrzymaniu w czystości i rzadko wymaga czyszczenia, gdyż nie przyjmuje kurzu i jest wodoodporny. Jednak po kilku latach w przypadku jasnych jednobarwnych sufitów naciąganych może się okazać, że tkanina wymaga prania. Do tej czynności należy się odpowiednio przygotować. Ze względu na wysokość, na jakiej będziemy pracować, należy znaleźć wygodne narzędzia na teleskopach lub stabilną drabinkę. W przypadku zwykłego zakurzenia najczęściej wystarczy zwykła ciepła woda bez żadnych detergentów oraz delikatny nowy mop (wówczas jest pewność, że mop nie zabrudzi sufitu). Naciągniętą membranę łatwo można uszkodzić, dlatego też warto zabezpieczyć paznokcie gumowymi rękawicami ogrodowymi oraz zdjąć biżuterię. Narzędzia do mycia sufitu również nie powinny mieć ostrych krawędzi, dlatego najlepiej sprawdzi się płaski lub okrągły mop. Mocniejsze zabrudzenia można ściągnąć nową gąbką do naczyń. Nigdy nie czyścimy sufitu napinanego punktowo, gdyż mogą pozostać ślady. Nie należy obawiać się wody, gdyż sufit napinany jest wodoodporny i z pewnością letnia woda nawet z delikatnym detergentem nie uszkodzi tkaniny.
Sufit napinany - wzory i inspiracje
- Czarny sufit napinany z licznymi małymi halogenami imitującymi rozgwieżdżone niebo. Modny w ostatnim czasie astro sufit, czyli czarny sufit napinany z grafiką kosmosu, to propozycja do nowoczesnych salonów z charakterem.
- Biały połyskujący - do klasycznego salonu lub jadalni. Biały sufit w połysku optycznie powiększa pomieszczenie, dodaje elegancji i klasy. Doskonale prezentuje się z pastelowymi ścianami, angielską boazerią i jasnymi meblami, oraz dodatkami w kolorze złotym.
- Czerwony lub amarantowy - do sypialni w stylu barokowym lub glamour.
- Sufit napinany z geometryczną przestrzenną grafiką - doskonale sprawdzi się w niewielkim pokoju dziennym, natomiast z pastelową geometryczną grafiką to doskonały pomysł do pokoju dziecięcego.
Sufit to przestrzeń, o której bardzo często zapominamy podczas aranżacji pomieszczenia, tymczasem odpowiednia dekoracja sufitu może mieć wpływ na charakter całej aranżacji. Odpowiedni wzór i kolor sufitu napinanego może optycznie powiększyć, rozjaśnić lub ocieplić pomieszczenie.
Komentarze