Studnie często pamiętamy z czasów dzieciństwa. Choć założenie studni czerpalnej nie jest możliwe wszędzie, to już studnia ozdobna może być częścią każdego ogrodu, nawet małego przydomowego ogródka w mieście. Niezależnie od rodzaju studni, z pewnością jest to piękny element architektury ogrodowej, który tworzy niepowtarzalną swojską atmosferę.
Studnia ozdobna jest łatwa i szybka w montażu. Nie wymaga również żadnych pozwoleń budowlanych. Jest jednak tylko elementem dekoracyjnym bez dostępu do wody. Jeśli marzymy o prawdziwej czerpalnej studni, wówczas konieczne są zezwolenia budowlane i pomoc specjalistycznej firmy zakładającej studnie.
Studnia ogrodowa to marzenie wielu z nas. Ten element małej architektury ogrodowej można pięknie wkomponować w wystrój nawet niewielkiego ogrodu. Mała ozdobna studnia bardzo ładnie się prezentuje na trawniku, w pobliżu grilla czy ogrodowego kącika wypoczynkowego. Z kolei studnia czerpalna oprócz funkcji dekoracyjnej pełni również użytkową. Sprawdź, czym charakteryzują się te dwa rodzaje studni ogrodowych:
1. Studnia ozdobna
Stanowi ona wyłącznie element dekoracyjny w ogrodzie. Nie jest źródłem wody, nie wymaga wykopki, a do jej postawienie nie będą nam potrzebne żadne zezwolenia budowlane.
Pięknie zdobiona studnia ozdobna może być wykonana z:
- drewna,
- cegły,
- kamienia
i mieć różne formy. Dostępnych jest wiele interesujących modeli na przykład takie z daszkiem i bez oraz z pokrywą bądź miejscem na kwietnik. W modelu z pokrywą możemy na przykład urządzić niewielki schowek, w którym będziemy trzymać podstawowe narzędzia ogrodnicze jak sekator, nóż ogrodowy, różnego rodzaju łopatki czy etykiety do roślin. Taka sprytna skrytka przyda się w każdym ogródku.
Studnia ozdobna może również służyć jako kwietnik. Nierzadko w jej górnej części znajduje się miejsce na ziemię, gdzie możemy zasadzić pięknie kwitnące rośliny jednoroczne lub byliny. Sprawdzą się na przykład:
- pelargonie,
- petunie,
- szałwia błyszcząca,
- begonie,
- dzwonek karpacki,
- przymiotno.
Jeśli studnia ma daszek to także rośliny lubiące półcień na przykład ozdobne z liści okazałe funkie lub urocze błękitne niezapominajki.
W przypadku, gdy na środku studni nie ma kwietnika, tylko pokrywa, wówczas możemy na przykład postawić lub powiesić na jej kamiennych lub drewnianych brzegach doniczki z pięknymi kwiatami zwisającymi jak surfinie, bidens lub fuksje.
Niewielka ozdobna studnia obsadzona kwiatami może stanowić piękny barwny element przydomowego ogrodu urządzonego w stylu minimalistycznym.
Konstrukcje do złudzenia przypominające prawdziwe studnie można kupić w formie gotowej w wielu centrach ogrodniczych oraz sklepach budowlanych. Jeśli lubimy majsterkować, możemy również sami zbudować taką ozdobę z kamienia, cegły czy drewna.
2. Studnia czerpalna
Taka studnia oczywiście również może mieć walory dekoracyjne, ale jej podstawową funkcją jest czerpanie wody, którą możemy wykorzystać zarówno do podlewania ogrodu, jak i do celów spożywczych. Takie rozwiązanie pozwoli nam sporo zaoszczędzić na opłatach za wodę z sieci wodociągowej.
Posiadanie studni jest szczególnie ważne, gdy mamy warzywnik, ponieważ w czasie upalnego lata niekiedy zdarzają się ograniczenia w dostawie wody wodociągowej, a niekiedy obowiązują nawet zakazy jej używania do podlewania ogródków. W takiej sytuacji nasze warzywa byłyby skazane na uschnięcie. Ratunkiem dla roślin jest właśnie woda pozyskiwana ze studni.
Ponadto studnia to ekologiczne rozwiązanie zgodne z duchem poszanowania środowiska naturalnego. Pozyskana z niej woda posłuży naszym roślinom, a jej nadmiar spłynie do gleby i ponownie zasili wody gruntowe.
Studnia do pozyskiwania wody to już większa inwestycja, która musi spełniać wymogi prawa budowlanego. Możemy postawić studnię kopaną lub głębinową.
Do założenia tej drugiej będziemy potrzebować pomocy specjalistycznej firmy, która wykonuje odwierty. Jeśli planujemy pozyskiwanie wody nie tylko do celów gospodarczych, ale również spożywczych, wówczas potrzebne będą dodatkowe badania sanitarne oraz zezwolenia. Warto jednak podjąć ten trud, ponieważ woda pozyskiwana z własnej studni przeważnie jest bardzo dobrej jakości, a jej smak jest o wiele lepszy niż uzdatnianej chemicznie wody wodociągowej.
Budowa studni ogrodowej
Zarówno w przypadku prawdziwej studni, jak i konstrukcji pełniącej wyłącznie rolę dekoracyjną możliwości aranżacyjne i techniczne są bardzo szerokie. Przyjrzyjmy się nieco bliżej procesowi budowy studni ogrodowej.
1. Materiały do budowy studni
Studnię można wykonać z takich materiałów jak:
- różne rodzaje dekoracyjnego kamienia,
- cegły pełne lub klinkierowane,
- beton,
- drewno na przykład dekoracyjne belki drewniane lub atrakcyjnie wyglądające drewno postarzane czy niedrogie rozbiórkowe.
Konstrukcje drewniane sprawdzają się w przypadku studni ozdobnych. Możemy kupić gotową studnię lub wykonać ją sami. Podstawa takiej konstrukcji jest zwykle okrągła, kwadratowa lub wielokątna, a jej wysokość nie przekracza 1 metra. Do budowy możemy wykorzystać listwy, belki lub pieńki ustawione poziomo bądź pionowo. Można także zwieńczyć ją dwuspadowym daszkiem ustawionym na słupkach po bokach studni, na środku zamontować kołowrót z wiadrem podobnym do tego, występującego w studniach czerpalnych.
Pamiętajmy o tym, że studnia drewniana wymaga regularnej konserwacji. Przede wszystkim drewno trzeba zaimpregnować przed przystąpieniem do budowy studni, następnie powtarzać zabieg raz lub dwa razy w roku. Jest to konieczne, ponieważ drewno to materiał, który łatwo ulega zawilgoceniu, co zwiększa ryzyko rozwoju grzybów, pleśni i glonów. Studnię drewnianą możemy również zabezpieczyć lakierobejcą lub specjalną farbą do drewna.
Z kolei studnie wykonane z kamienia lub cegieł może z czasem porastać mech. Warto na bieżąco go usuwać, aby nie spowodował uszkodzenia konstrukcji. Umyjmy także od czasu do czasu ścianki studni gąbką lub szczotką z łagodnym detergentem, aby usunąć brud, pył kurz, glony czy inne zabrudzenia.
Do budowy studni czerpanej potrzebne będą betonowe kręgi, które należy odpowiednio uszczelnić, a w przypadku studni głębinowej również specjalna pompa.
2. Jak zrobić studnię ogrodową?
Gotowe studnie dekoracyjne lub te wykonane własnoręcznie wystarczy po prostu postawić w wybranym miejscu i obsadzić kwiatami.
Natomiast budowa studni czerpalnej to już większa inwestycja. Studnię można wykopać lub dokonać odwiertu. W przypadku, gdy pokłady wody położone są płytko, studnię można wybić lub wykopać przy użyciu niewielkiej koparki, z kolei budowa studni głębinowej wymaga przeprowadzenia specjalistycznego odwiertu.
Wodę ze studni można czerpać wiadrem albo wyposażyć ją w pompę i przyłącze instalacji wodnej, co znacznie ułatwi jej pozyskiwanie do podlewania ogrodu.
Studnia kopana bez pompy musi mieć część nadziemną wysokości co najmniej 90 cm wysokości ponad poziom terenu, na którym się znajduje. Aby chronić wnętrze studni, trzeba ją zabezpieczyć nieprzepuszczalnym, trwałym przykryciem.
Z kolei studnia wyposażona w pompę, musi mieć wysokość co najmniej 20 cm ponad poziom terenu i również ją należy odpowiednio zabezpieczyć za pomocą nieprzepuszczalnego materiału o nośności dostosowanej do przewidywanego obciążenia.
Dodatkowo zabezpieczyć należy również teren o średnicy 1 metra wokół studni. W przypadku studni kopanej powinniśmy go pokryć utwardzoną powierzchnią o spadku 2% w kierunku zewnętrznym. W studni wierconej trzeba uszczelnić również przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną.
Studnia głębinowa służąca do pozyskiwania wody pitnej lub użytkowej może mieć głębokość od kilku do nawet kilkunastu metrów. Jest to konstrukcja, której montaż wymaga użycia specjalistycznego sprzętu do odwiertów, a także podłączenia pompy głębinowej, co wymaga wykonania prac przyłączeniowych przez uprawionego elektryka, oraz założenia odpowiedniej instalacji wodnej.
Warto zlecić pracę doświadczonej profesjonalnej firmie. Wówczas będziemy mieć pewność, że studnia posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat.
Choć montaż studni czerpalnej wymaga często dużych nakładów finansowych, to zdecydowanie warto zdecydować się na taką inwestycję. Będzie nam ona bowiem przez wiele lat przynosić wymierne korzyści i oszczędności, a ponadto może nawet całkowicie uniezależnić nasze gospodarstwo domowe od dostaw wody wodociągowej, co jest szczególnie cenne w czasie susz, które niestety latem coraz częściej stanowią w naszym kraju poważny problem.
Komentarze