Akcesoria meblowe pozwalają stworzyć wyjątkowe meble. Są praktyczne, uniwersalne, w większości wypadków ponadczasowe. Zawsze podkreślają indywidualne cechy mebli, poprawiają ich funkcjonalność i zwiększają reprezentatywność zestawów, niezależnie od ich przeznaczenia i rodzaju. Zapoznaj się z akcesoriami meblowymi, przeczytaj nasz artykuł.
Akcesoria meblowe
W meblarstwie i tapicerstwie akcesoria meblowe są powszechnie stosowane. Nie tylko wpływają na estetykę i odbiór mebli, ale znacznie poprawiają komfort ich użytkowania. Zazwyczaj kojarzą się z ozdobnymi ornamentami czy praktycznymi rozwiązaniami wśród zawiasów czy gałek. Akcesoria meblowe są jednak bogatą grupą elementów używanych w meblarstwie. Mają wysoką funkcjonalność i znakomicie uzupełniają nawet najprostsze bryły, tworząc z nich wysokiej jakości meble użytkowe.
Rodzaje akcesoriów meblowych
Wśród akcesoriów pomocnych przy otwieraniu, łączeniu elementów, przewożeniu ich i przesłaniania wyróżnia się: wszelkiego rodzaju zawiasy, prowadnice szufladowe, zamki, wieszaki, gałki, okucia które łączą z sobą dwa lub więcej elementów, nóżki meblarskie, kółka jezdne, żaluzje, profile z aluminium oraz podnośniki meblowe, szczególnie przydatne przy dużych bryłach.
Zawiasy
Zawiasy są najbardziej znanymi rodzajami akcesoriów meblowych. To różnorodna grupa charakteryzująca się praktycznością, częstym zastosowaniem i ponadczasowością wyglądu. Mimo bowiem, że postęp techniczny wciąż się rozwija, dobre zawiasy nigdy nie wychodzą z mody. Różnią się między sobą możliwością montowania w określonych powierzchniach, kontem rozwarcia i rodzajem mocowania. Bywają zawiasy puszkowe, zawiasy listwowe i zawiasy przystosowane do montowania w określonym położeniu na drzwiach.
W podstawowymi podziale zawiasów wyróżniamy grupy:
- zawiasów nakładanych - drzwi umieszczane są na bryle mebla z niewielką przestrzenią dla działania zawiasów;
- zawiasów bliźniaczych - zakładane przy szafkach podwójnych ze ścianą środkową;
- zawiasów wpuszczanych - zawiasy znajdują się wewnątrz bryły mebla a same drzwiczki nie wychodzą poza bryłę;
- zawiasów składanych - pojedyncze zawiasy otwierają pary skrzydeł;
- zawiasów narożnych - o wyjątkowo szerokim kącie rozwarcia;
- zawiasów do mebli bezuchwytowych - z integralną częścią zawiasa typu "push to open";
- zawiasów bezuskokowych - zawiasy z ujemnym czy zerowym uskokiem i szerokim kątem rozwarcia;
- zawiasów cichego domyku - zawiasy ograniczające aktywne zamykanie drzwiczek mebli;
- zawiasów typu clio-on - montowanych bez używania sprzętu;
- zawiasów puszkowych - o średnicy puszki 26-35 mm;
- zawiasów samodzielne zamykających i otwierających szafki;
- zawiasów kątowych o kącie otwarcia 0°, 45°, 90°, 135°, 155°, 165°, 270°;
- zawiasów dopełniających;
- zawiasów tłoczkowych;
- zawiasów skrzydełkowych;
- zawiasów cylindrycznych;
- zawiasów montowanych do drzwi szklanych;
- zawiasów środkowych.
Każdy typ zawiasów ma swoje wady i zalety, które warto przeanalizować przy wyborze najodpowiedniejszego. Rodzaj zamontowanych zawiasów warunkuje bowiem odpowiednie działanie składników mebli oraz funkcjonalność zestawu.
Prowadnice
Prowadnice są grupą akcesoriów używanych we wszelkiego rodzaju szafkach i szufladach, gdzie można wykorzystać prowadnice kulkowe, push to open i montowanych u dołu mebli. Przy wyborze odpowiednich prowadnic warto znać maksymalny udźwig szuflad i wytrzymałość samych prowadnic.
Podnośniki
Podnośniki montowane są głównie w meblach tapicerowanych. Stosowane są wówczas podnośniki
- uchylno-składane;
- uchylno-nachodzące;
- korpusowe;
- uchylne.
To wysokiej jakości akcesoria meblowe, produkowane ze stali poddanej piaskowaniu i gumowych rolek. Podnosi to ich funkcjonalność, komfort użytkowania mebli oraz możliwości konstrukcyjne. To szczególnie przydatne elementy do dużych wersalek, narożników pokojowych i wszelkiego rodzaju siedzisk, szafek itd.
Uchwyty, gałki meblowe
Z metalu, drewna i tworzywa sztucznego, relingi i uchwyty wpuszczane w bryłę mebla. To tradycyjne akcesoria meblowe niezbędne przy komfortowym otwieraniu i zamykaniu mebli. Zaletą tej grupy akcesoriów jest ich bogata oferta pozwalająca dostosować gałki do każdego typu mebli.
Kółka i nóżki meblowe
Każdy mebel musi mieć odpowiednio dobraną, stabilną i trwałą podstawę. Wśród kółek wyróżnić należy kółka czołowe, łożyskowo-skrętne, proste i sztywne. Każde mają odpowiednie rozwiązania techniczne, pozwalające na perfekcyjne wykorzystanie ich możliwości. Przy nogach meblowych mamy nóżki, stopki meblowe i ślizgacze. Każde uzupełniają meble w elementy stabilizujące oraz ułatwiające przesuwanie.
Zazwyczaj kółka i nogi meblowe wykorzystywane są zamiennie lub łącznie. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z meblami większych gabarytów, gdzie nie tylko ważna jest ich stabilność, jakość i założenia estetyczno-techniczne, ale również łatwość ich przesuwania.
Wybierając odpowiednie akcesoria meblowe warto kierować się głównie jakością i zgodnością z założeniami designerskimi. Dopiero kolejnym kryterium powinna być ich cena. Jakość składowych mebli warunkuje, bowiem ich jakość końcową.
Źródło: www.hurtownia-akces.pl.
Komentarze