Przegląd popularnych domków narzędziowych

Domek narzędziowyDomek narzędziowy na działce to niezbędny element jej wyposażenia. Trudno wyobrazić sobie działkę, na której nie ma możliwości przechowania najbardziej potrzebnych rzeczy. Jeśli pierwszy raz stawiasz domek na działce, na pewno zastanawiasz się, jaki wybrać. Poniżej krótki przegląd domków narzędziowych i podpowiedź, jak wybrać najlepszy.


Dlaczego warto mieć domek narzędziowy na działce?

Przede wszystkim warto podkreślić, że domek narzędziowy to pojęcie niejako umowne. Służy głównie do przechowywania narzędzi, ale jeśli tylko wielkość pozwala, można tam chować również składane meble ogrodowe, grill, a nawet wygospodarować miejsce na niedużą lodówkę, o ile oczywiście do domku jest dociągnięty prąd.

Działka to miejsce z definicji przeznaczone do rekreacji. Wymaga oczywiście trochę pracy, ale wyjazd na nią nie powinien się każdorazowo kojarzyć z wyprawą połączoną z wielkim pakowaniem. Najważniejsze rzeczy po prostu powinny na działce być. Dzięki temu możliwe są całkowicie spontaniczne wypady na łono natury.

Domek narzędziowy

Plastikowy domek na narzędzia, fot. Ogrodosfera.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domku narzędziowego?

Na rynku dostępne są bardzo różne domki narzędziowe. Łączy je nazwa, dzieli kilka zasadniczych różnic. Zanim kupisz domek, zwróć uwagę na:

Materiał, z którego został wykonany

W sklepie www.ogrodosfera.pl do wyboru są domki metalowe, plastikowe i drewniane. Każde mają swój wachlarz zalet i wad.

Domki metalowe świetnie sprawdzą się jako składzik na narzędzia, meble i inne przedmioty pierwszej potrzeby, ale przeznaczone są wyłącznie do przechowywania. Domki metalowe są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwe w samodzielnym montażu. Metalowe ściany często imitują wygląd drewna.

Domki plastikowe są bardzo wytrzymałe a jednocześnie lekkie i łatwe w montażu. Często posiadają świetliki dachowe lub małe okienka. W zależności od wielkości można w nich przechowywać narzędzia lub też sprzęt sportowy.

Drewniane domki ogrodowe na ogół świetnie komponują się z otoczeniem. Występują w różnych wersjach - od małych schowków po duże konstrukcje z oknami, czasem połączone z altanką ogrodową. Wymagają jednak regularnych konserwacji, czego domki z innych materiałów nie potrzebują.

Domek narzędziowy

Metalowy domek narzędziowy, fot. Ogrodosfera.pl

Powierzchnia użytkowa i wysokość

Im wyższy domek narzędziowy, tym łatwiej będzie go zagospodarować. Warto jednak sobie odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie mamy dużo rzeczy do przechowywania.

Domek narzędziowy

Mały domek narzędziowy, fot. Ogrodosfera.pl

Podobnie rzecz ma się z powierzchnią użytkową. Jeśli domek narzędziowy będzie tylko działkowym składzikiem, nie musi być duży. Jeśli jednak zamierzamy w nim nocować, na pewno warto tak to urządzić, by łóżko nie stało obok kosiarki. Większe modele domków mają wydzielone pomieszczenia rekreacyjne i gospodarcze.

Warto też pamiętać o przygotowaniu terenu pod domek narzędziowy. Szczególnie domki drewniane nie powinny stać bezpośrednio na gruncie. Miejsce pod domek powinno być wyrównane i utwardzone.

Domek narzędziowy

Drewniany domek ogrodowy z drewutnią, fot. Ogrodosfera.pl

Czy trzeba mieć pozwolenie na domek narzędziowy na działce?

Przepisy dotyczące prawa budowlanego zmieniają się tak często, że niejednokrotnie pojawiają się wątpliwości, czy można postawić na działce rekreacyjnej domek narzędziowy bez zezwolenia lub choćby zgłoszenia.

Dla wszystkich chętnych jest dobra wiadomość – można. Są jednak dwa zastrzeżenia:

  • Powierzchnia domku, liczona po zewnętrznej, nie może przekroczyć 35 m². Oznacza to, że wnętrze domku będzie miało powierzchnię zbliżoną do średniej wielkości kawalerki. Taki domek, traktowany jako zabudowa gospodarcza, nie może mieć piętra.
  • Jeśli wielkość działki nie przekracza 500 m², można na niej postawić maksymalnie dwa takie domki.

Komentarze