Przydomowy taras to miejsce, które można wykorzystywać przez cały rok. Z oczywistych powodów latem obecność na nim będzie częstsza, ale przebywanie na tarasie zimą także ma swój urok. Aby jednak aura nie miała wpływu na nasze plany, warto zadbać o odpowiednie zadaszenie tarasu.
Dlaczego warto mieć zadaszony taras?
Dach nad tarasem pozwala nie przejmować się deszczem i śniegiem. Meble ogrodowe na zadaszonym tarasie mogą stać bez względu na porę roku. Tym samym przebywanie na nim też nie będzie ograniczone przez pogodę. Bywa przecież tak, że lato jest bardzo ciepłe, ale deszczowe. Dzięki zadaszeniu jak najbardziej można spędzać czas na tarasie.
A jeśli lato jest upalne? Cień rzucany przez dach będzie prawdziwym błogosławieństwem.
Zima wydaje się mniej przyjazna, ale i na nią jest sposób. Wystarczy zadbać o ogrzewanie na tarasie, np. parasolem gazowym lub promiennikiem ciepła. Dach spełni w tym wypadku podwójną funkcję, nie tylko ochroni przed opadami, ale też spowolni ulatnianie się ciepła.
Aluminiowe zadaszenie tarasu, fot. Palram.pl
Czym szybko zadaszyć taras?
Najprostsze rozwiązanie to parasol. Za tym rozwiązaniem przemawia niska cena i szybkość montażu. Wystarczy go kupić i ustawić, by móc się cieszyć dachem nad tarasem.
Minusem tego rozwiązania jest mała stabilność, parasole źle znoszą porywiste wiatry. Trzeba też chronić je przed opadami śniegu lub gradu.
Nieco lepiej sprawdzą się markizy tarasowe przymocowane do budynku. To nic innego jak składany dach z tkaniny. Podobne rozwiązania widuje się nad sklepami i ogródkami restauracyjnymi. Markizy są nieco bardziej stabilne niż parasole, ale one także nie powinny być traktowanie jako rozwiązanie stałe.
Ciekawym sposobem jest ustawienie na tarasie pergoli tarasowej. Są to lekkie konstrukcje z aluminium z materiałowym zadaszeniem, zazwyczaj składanym. To rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w cieplejszych miesiącach.
Zadaszenie tarasu z poliwęglanu, fot. Palram.pl
Całoroczne zadaszenie tarasu
Jeśli chcemy, by dach nad tarasem był odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, trzeba rozważyć zamontowanie stałego zadaszenia. Aluminiowa konstrukcja i poliwęglanowe panele sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą. Ponieważ dach częściowo przepuszcza światło, na tarasie nie będzie ciemno. Poliwęglan jest jednak na tyle trwałym materiałem, że śnieg i grad nie zrobią mu krzywdy.
Poliwęglanowe zadaszenie może mieć dach płaski lub skośny. To drugie rozwiązanie jest bardziej polecane przez sklep www.palram.pl. Skośny dach daje większy dostęp, łatwiej go umyć lub usunąć zalegający śnieg.
Dach może być wykonany także z aluminium. Trzeba się jednak wówczas liczyć z mniejszym dopływem światła dziennego. Dachy szklane są natomiast cięższe i mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Ogród zimowy z poliwęglanu, fot. Palram.pl
Ogród zimowy jako zadaszenie tarasu? Jak najbardziej!
Ogród zimowy to coś więcej niż zadaszenie tarasu. Przezroczysty dach i ściany mogą kojarzyć się ze szklarnią, ale wyposażenie ogrodu zimowego ma wybitnie wypoczynkowy charakter. Można też hodować w nim niektóre rośliny, które preferują surowsze warunki. Plusem jest możliwość ogrzania takiej przestrzeni.
Sama nazwa ogród zimowy nie oznacza, że nie można z niego korzystać także latem. Niektóre konstrukcje mają ruchome ściany, by zapewnić lepszy przepływ powietrza.
Ogród zimowy, podobnie zresztą jak pergola tarasowa, to konstrukcja oparta na aluminium i poliwęglanie lub pleksiglasie. Takie rozwiązania wydają się najlepsze, jednak nie zawsze pasują stylistycznie do elewacji budynku i zapada decyzja o zrobieniu konstrukcji drewnianej. Ten wybór pociąga jednak za sobą pewne konsekwencje - drewno wymaga pielęgnacji i okresowego impregnowania. W zamian odwdzięczy się naturalnym wyglądem i lepiej dopasuje do ogrodu, szczególnie urządzonego w tradycyjny sposób.
Komentarze