Czym jest i jak wykonać odwodnienie tarasu i balkonu?

Profil okapowyAby balkon lub taras nie tylko cieszył swoim estetycznym wyglądem, ale także był trwały i bezpieczny w użytkowaniu, wymaga podczas jego budowy wykonania odpowiednich prac. Jedną z nich jest zadbanie o właściwe odprowadzanie wody z balkonu, której działanie wpływa destrukcyjnie na jego konstrukcje. Dlaczego jest ona tak istotna, jakie materiały wybrać do wykonania odwodnienia tarasu lub balkonu i na co zwrócić uwagę podczas tych prac? O tym w artykule.

Czym jest odwodnienie tarasu i balkonu?

Odwodnienie tarasu lub balkonu to nic innego jak specjalnie wykonana powierzchnia podpłytkowa składająca się z kilku elementów oddzielająca warstwę posadzkową z warstwą wykończeniową konstrukcji. Dzięki niej woda opadowa, a także wilgoć skraplająca się w wyniku różnicy temperatur nie zalega pod płytkami, a zostaje odprowadzona poza krawędzie tarasu lub balkonu.

Aby wykonane odprowadzanie wody z tarasu było skuteczne, powinno być w pełni szczelne i dokładnie wykonane, a sama jego konstrukcja powinna posiadać zachowany 1, 5-2% spadek w stronę krawędzi.

Jeśli chodzi natomiast o metody wykonania odwodnienia balkonu lub tarasu możemy wyróżnić:

  • metodę drenażową - polegającą na zastosowaniu specjalnej warstwy drenującej, która wchłania wodę i odprowadza ją poza konstrukcje, wymaga ona jednak większych nakładów finansowych oraz nie zawsze jest możliwa do zastosowania na balkonach,
  • metodę powierzchniową - polegającą na wykonaniu szczelnej warstwy hydroizolacyjnej na powierzchni konstrukcji balkonu lub tarasu, po której woda będzie mogła swobodnie odpływać.

Ze względu na lepsze efekty oraz łatwiejsze wykonanie, a także uniwersalność zastosowania w dalszej części artykułu skupiamy się wyłącznie na metodzie powierzchniowej.

Nieprawidłowe odwodnienie balkonu lub tarasu - problemy

Niepoprawnie wykonane odwodnienie tarasu lub balkonu z użyciem niewłaściwych materiałów jest jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń tego typu konstrukcji. Nieodprowadzana woda wnika w głąb warstw posadzkowych, doprowadzając do:

  • pękania warstwy posadzkowej, a w efekcie kruszenia się jej w wyniku naprężeń termicznych wywołanych zamarzającą wodą podczas ujemnych temperatur na zewnątrz,
  • powstawania wykwitów pleśni oraz grzybów, dla których wilgotne środowisko jest doskonałym miejscem do rozwoju,
  • pękania, a nawet odpadania płytek, których warstwa klejowa została osłabiona poprzez działanie wilgoci lub zamarzanie wody,
  • zamakania ścian, do których przylegają balkony lub tarasy, a w efekcie powstawania na nich wykwitów pleśni czy odparzeń tynków.

Każdy z tych problemów, jakie generować może źle wykonane odwodnienie balkonu lub tarasu wiąże się natomiast z koniecznością przeprowadzenia kosztownych remontów. Dlatego też tak istotne jest zadbanie o tę kwestię już na etapie budowy tego typu konstrukcji.

Jak prawidłowo odprowadzić wodę z balkonu?

Odprowadzenie wody deszczowej i wilgoci z balkonu lub tarasu wymaga starannego podejścia do tego typu prac oraz użycia właściwych materiałów, które powinny być połączone ze sobą w pełni szczelnie. Dzięki temu woda nie będzie w stanie przedostać się do konstrukcji betonowej i niszczyć ją.

Fachowo wykonane odwodnienie tarasów polega na zadbaniu na nim zarówno o warstwę hydroizolacyjną, która będzie odprowadzać wodę, jak i także właściwe wykończenie strefy okapowej. Tylko takie połączenie jest bowiem w stanie zapewnić pełną skuteczność i niezawodność, jeśli chodzi o ochronę balkonów i tarasów przed wodą.

Odprowadzanie wody z balkonu lub tarasu a wybór materiałów

Biorąc więc pod uwagę powyższe wskazówki, w pierwszej kolejności należy dobrać odpowiedni rodzaj hydroizolacji, w zależności od rodzaju wykonanej na konstrukcji balkonów i tarasów posadzki. W przypadku płytek na zaprawie klejowej na balkonach i tarasach należy wobec tego zastosować hydroizolację w postaci jedno lub dwuskładnikowej zaprawy uszczelniającej rozprowadzanej równomiernie na całej konstrukcji.

Z kolei pod posadzkami wentylowanymi odwodnienie podposadzkowe wykonane powinno być za pomocą membrany EPDM, zgrzewanej z pozostałymi elementami. Dzięki temu nie przepuszcza ono wody, a do tego jest odporne na rozprężenia termiczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli chodzi natomiast o poprawne wykończenie krawędzi, które mają za zadanie odprowadzać wodę poza konstrukcje balkonu lub tarasu najlepiej postawić na gotowe systemowe rozwiązania Renoplast. Nie tylko zapewniają one pełną szczelność profili okapowych na styku z płytami posadzkowymi, ale także - w odróżnieniu od zwykłej blachy - są w pełni odporne na korozję dzięki wykonaniu ich z aluminium pokrytego dodatkową powłoką poliestrową. Ponadto ich montaż jest niezwykle prosty dzięki specjalnie wyprofilowanym kształtom. Dostępne są one w wersjach do posadzki na zaprawie cementowej oraz zyskującej w ostatnich latach na popularności posadzki wentylowanej, a także żywicznej. W związku z tym ich odpowiedni dobór do rodzaju wykończenia powierzchni balkonu lub tarasu nie stanowi najmniejszego problemu.

Na co zwrócić uwagę wykonując odwodnienie liniowe balkonu?

Wysokiej jakości materiały to jednak zbyt mało, aby odwodnienie tarasu lub balkonu było w pełni skuteczne. Istotne jest bowiem także staranne wykonawstwo. Dlatego też podczas tego typu prac należy zadbać o:

  • spadek konstrukcji posadzkowej wynoszący od 1, 5 do 2% w kierunku jej krawędzi,
  • uszczelnienie newralgicznych miejsc, takich jak narożniki, czy miejsca styku profili okapowych z posadzką,
  • zachowanie przerw dylatacyjnych między poszczególnymi elementami strefy okapowej,
  • szczelne połączenie warstwy hydroizolacyjnej z profilami np. za pomocą systemowej taśmy Clever.

Tylko takie połączenie właściwych materiałów wraz ze starannym wykonaniem będzie bowiem w stanie zapewnić prawidłowe odwodnienie powierzchni tarasu i balkonu chroniąc tym samym ich konstrukcje przed wszystkimi problemami wynikającymi z zalegającej na nich wody lub wilgoci.

Źródło: www.renoplast.pl.

Komentarze