Malowanie rynien metalowych

Malowanie rynien metalowychPo latach rynny mogą stracić swój nienaganny wygląd. Zamiast myśleć o poważnym remoncie i ich wymianie, zaplanuj malowanie. Dzięki temu posłużą Ci przynajmniej przez kolejnych kilka lat.

W projekcie budynku liczą się detale, ich wygląd i kolor. Rynny powinny dyskretnie wpisywać się w architekturę domu, uzupełniać ją, ale jednocześnie nie zwracać na siebie zbytnio uwagi. Należy zatem zadbać o ich stan i jeśli tylko zauważymy zarysowania czy obtarcia, w kalendarz wpisać malowanie. Nic nie przyciąga wzroku tak jak łuszcząca się farba!

Malowanie rynien metalowych
Malowanie rynien metalowych

Jaka farba do malowania rynien?

Wybierzmy taki produkt do malowania, który spełni nasze oczekiwania i odpowie na potrzeby malowanych elementów.

Po pierwsze, szukamy wyrobu przeznaczonego do wymalowań zewnętrznych, czyli tworzącego powłoki odporne na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych, takich jak: deszcz, wilgoć, zmienne temperatury czy promieniowanie UV. Poza tym musi być to produkt do malowania metalowych powierzchni ocynkowanych - rynny zazwyczaj wykonane są właśnie w ocynku, co zapewnia im większą odporność na czynniki zewnętrzne.

Po drugie, kluczowe są właściwości antykorozyjne farby - priorytetem jest tu ochrona metalu przed pojawieniem się nieestetycznej i niebezpiecznej rdzy.

Po trzecie, warto wybierać wyroby szybkoschnące, dzięki którym przeprowadzimy pracę np. w ciągu weekendu lub nawet jednego dnia.

Montaż rynny
Montaż rynny

Jak malować rynny?

Przeważnie nie malujemy nowych rynien - są one zabezpieczane fabrycznie warstwą ocynku oraz innymi, ochronnymi powłokami. W związku z tym malowanie rynien to zazwyczaj jeden z etapów ich renowacji czy większego remontu, np. elewacji budynku.

  • Najpierw dokonajmy kontroli rynien i oceńmy, w jakim są stanie.
  • Jeśli były już wcześniej malowane, a powłoki malarskie są w kiepskim stanie, usuwamy je za pomocą specjalnych preparatów zgodnie z zaleceniami producenta. Ogniska rdzy należy oczyścić np. drucianą szczotką. Po odpyleniu i umyciu rynien zabezpieczamy te miejsca, w których całkowicie odsłoniliśmy metal i z których pozbyliśmy się ochronnej warstwy ocynku, dobranym do farby podkładem antykorozyjnym.
  • Jeżeli jednak rynny są w stosunkowo dobrym stanie i zależy nam tylko na odświeżeniu ich wyglądu czy pogłębieniu koloru, wystarczy, że umyjemy je wodą z dodatkiem detergentu, zmatowimy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie ją odpylimy.
  • Jeśli nie usunęliśmy w całości poprzednich powłok, wykonajmy wymalowanie próbne. Upewnimy się, czy nowa powłoka jest kompatybilna z poprzednią i nie powstają żadne niepożądane efekty wizualne. Jeżeli efekt nam nie odpowiada, należy jeszcze raz przygotować rynny do malowania, tym razem całkowicie usuwając poprzednie warstwy produktów.
  • Przed malowaniem upewnijmy się, czy zostały zapewnione optymalne warunki, dotyczące m.in. temperatury otoczenia (zazwyczaj od +10°C do +25°C) oraz jego wilgotności (maks. 70-80%).
  • W karcie technicznej farby znajdziemy szczegółowe wytyczne dotyczące procesu malowania: liczby warstw i czasu ich schnięcia, metody nakładania produktu itd.

Malowanie metalowych rynien to zabieg, który wymaga pewnej wprawy, a na pewno sporej precyzji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać go samodzielnie, bez pomocy profesjonalnej ekipy, i osiągnąć przy tym świetny efekt - odświeżone rynny w atrakcyjnym kolorze.

Źródło: www.nobiles.pl.

Komentarze