Lastryko - charakterystyka, szlifowanie, renowacja

LastrykoDziś w wielu budynkach można spotkać piękne posadzki wykonane z lastryko. Niemniej z biegiem lat użytkowania poszczególne podłoża wykonane z tego kamienia sztucznego ulegają zniszczeniu. Wówczas to konieczna jest renowacja lastryko. Jak ją wykonać?

Czym charakteryzuje się lastryko?

Lastryko to sztuczny kamień, który składa się z wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Powierzchnia lastrykowa powstaje poprzez zmieszanie drobnego lub grubego kruszywa, np. grysu, barwnika. cementu oraz wody. Solidnie wykonana posadzka lastrykowa jest bardzo twarda oraz wytrzymała na poszczególne zagrożenia eksploatacyjne. Ponadto jest ona bardzo odporna na ścieranie, a nieco mniej odporna na wibracje oraz poszczególne ruchy podłoża. Doskonale nadaje się na zewnętrzne podłoża tarasowe, klatki schodowe oraz ciągi komunikacyjne. Ponadto tego typu posadzki można bardzo często spotkać w wielu pomieszczeniach wejściowych na przykład w recepcjach.

Niezwykle pięknie oraz oryginalnie prezentują się także schody z lastryko, parapety oraz nagrobki.

Szerokie zastosowanie tego kamienia sprawia, że można je bardzo często spotkać nie tylko w wielu domach jednorodzinnych, blokach, lecz także budynkach użyteczności publicznej. I nic w tym dziwnego, gdyż tworzywo to posiada wiele zalet.

Zalety lastryko

Wśród wielu z nich można między innymi wymienić:

  • łatwość czyszczenia,
  • dostateczne utwardzenie,
  • duża odporność na ścieranie.

Ponadto jest ono bardzo odporne na uderzenia, wilgoć oraz niekorzystne warunki pogodowe na przykład mocne nasłonecznienie.

W zależności od oczekiwanego efektu końcowego można otrzymać tak zwane lastryko płukane czy lastryko antypoślizgowe, które to dedykowane jest przede wszystkim do poszczególnych posadzek zewnętrznych oraz niezadaszonych. Posadzka taka posiada bowiem właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu jej użytkowanie jest w pełni bezpieczne.

Lastryko
Lastryko

Renowacja i polerowanie lastryko

Podobnie jak inne podłoża każda posadzka lastrykowa z biegiem lat użytkowania traci swoje właściwości. Częste użytkowanie sprawia, że podłoże zaczyna wyglądać na zaniedbane, brudne, zarysowane oraz popękane. Aby skutecznie uniknąć wysokich kosztów związanych z wymianą powierzchni lastrykowej na nową warto zdecydować się kompleksową naprawę ubytków oraz pełne odnowienie posadzki. Podczas wykonywania prac związanych z renowacją niezwykle ważne jest szlifowanie lastryko, którego celem jest całkowite odnowienie posadzki.

Szlifowanie lastryko

W tym celu po zastygnięciu masy cementowo-kamiennej materiał poddawany jest gruntownemu szlifowaniu. Jeżeli podczas produkcji został wykorzystany gruby grys, wówczas możliwe jest uzyskanie chropowatej, matowej powierzchni z widocznymi porami oraz kamyczkami, jest to tak zwane lastryko płukane, które to znalazło szerokie zastosowanie na zewnątrz.

Lastryko
Lastryko

Innym rodzajem wykończenia jest takie polerowanie, podczas którego fachowcy dążą do uzyskania idealnie równej oraz gładkiej posadzki. Podczas wykonywania tego typu prac wszelkie ubytki po zeszlifowanym grysie zaciera się z wykorzystaniem specjalnego mleczka cementowego. W zależności od użytego cementu niezwykle ważne, jest aby szlifowanie lastryko zostało wykonane w odpowiednim czasie. Jeżeli bowiem zostanie ono przeprowadzone zbyt wcześnie, to wówczas może to spowodować zniszczenie płyty, z kolei gdy szlifowanie zostanie przeprowadzone zbyt późno - to wówczas czas obróbki zostanie znacznie wydłużony.

Odpowiednio wyszlifowaną powierzchnię warto zawsze dobrze zabezpieczyć impregnatem oraz na koniec prac nabłyszczyć. Aby posadzka lastrykowa służyła niezawodnie przez szereg długich lat warto sięgać po specjalne preparaty, które to ją odpowiednio zabezpieczą oraz zapewnią jej oryginalny wygląd.

Lastryko
Lastryko

Szlifowanie lastryko to bardzo istotny zabieg, który:

  • przywraca powierzchni pierwotny połysk,
  • likwiduje wszelkie nierówności, uskoki pomiędzy płytami,
  • skutecznie niweluje głębokie rysy i zniszczenia powstałe w wyniku użytkowania.

Jak wykonać polerowanie lastryko?

Lastryko
Lastryko

Przed przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek prac renowacyjnych należy zawsze bardzo dokładnie oczyścić lastryko oraz usunąć wszelkie zabrudzenia, które to jeszcze wniknęły w tworzywo. W dalszej kolejności prac wykonywane jest szlifowanie, zazwyczaj z wykorzystaniem frezów diamentowych, które to pozwalają na skuteczne usunięcie rys oraz dokładne wyrównanie powierzchni. Jeżeli w posadzce w wyniku długotrwałego użytkowania pojawiły się jakiekolwiek ubytki czy też pęknięcia, to wówczas należy je wypełnić przy użyciu odpowiednich preparatów. Po przeprowadzeniu szpachlowania powierzchnia nadaje się do wyrównania. Do szlifowania najczęściej wykorzystuje się ściernice o wysokich gradacjach, które to pozwalają na dokładne usunięcie rys, powstałych w wyniku użycia podczas prac poszczególnych narzędzi. Na koniec prac fachowcy zajmują nałożeniem odpowiedniego impregnatu, który to dostatecznie zabezpieczy podłoże przed zniszczeniem.

Polerowanie lastryko pozwala na wydobycie z podłoża naturalnej głębi koloru oraz uzyskanie lustrzanego połysku, który to daje niesamowity efekt "tafli wody".

Komentarze