Szkło jest materiałem specyficznym, ponieważ w odróżnieniu od innych tworzyw, które stanowią tylko obrobiony surowiec (np. kamień, drewno) albo są tworzone z surowca jednego rodzaju (np. metal), jest produktem powstałym z mieszaniny surowców mineralnych (piasek krzemionkowy) oraz surowców pochodzenia organicznego (roślinnych - popiół roślin, węgla drzewnego, i zwierzęcych - muszle, kości). Dodatkowo mieszanina ta poddawana jest skomplikowanym zabiegom technologicznym.
Na przestrzeni ostatnich stuleci, w związku z nowymi metodami produkcji, nastąpił znaczny spadek cen szkła. Przyczyniło się to do upowszechnienia szkła jako materiału funkcjonalnego i plastycznego. Obecnie stosowane jest nie tylko do szklenia okien, ale także jako ścianki osłonowe, izolacja ciepła, dźwiękowa, przeciwpożarowa, jako szkło ochronne i wiele innych.
Podstawowa klasyfikacja szkła
Szkło klasyfikuje się według kilku kryteriów. Podstawowa klasyfikacja szkła związana jest z podziałem branżowym. Zgodnie z przeznaczeniem, wyroby szklarskie dzieli się na:
- szkło budowlane,
- opakowania szklane,
- szkło gospodarcze,
- szkło techniczne.
Szkło budowlane
Szkło budowlane znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, komunalnym, gospodarczym i przemysłowym. Głównie do szklenia otworów okiennych i coraz częściej drzwiowych oraz wykonywania zewnętrznych i wewnętrznych przegród szklanych, do wykonywania elewacji, a także do izolacji budynków i instalacji.
Ze względu na sposób wytwarzania, szkło budowlane dzieli się na:
1. Szkło otrzymywane w procesie hutniczym:
- float,
- płaskie ciągnione,
- zbrojone polerowane,
- wzorzyste walcowane i wzorzyste zbrojone,
- zbrojone i niezbrojone profilowane.
2. Wyroby wytwarzane metodą przetwórstwa:
- szyby zespolone,
- szyby bezpieczne (hartowane i klejone),
- szyby ochronne budowlane (przeciwwłamaniowe i kuloodporne),
- szkło z powłokami (refleksyjne, przeciwsłoneczne, niskoemisyjne),
- szkło emaliowane.
Ze względu na sposób zastosowania w budownictwie, najczęściej wyróżnia się:
1. Szkło okienne:
- szkło płaskie ciągnione,
- szkło płaskie typu float,
- szkło lane walcowane surowe i wzorzyste,
- szkło walcowane zbrojone siatką drucianą.
2. Szkło przeciwsłoneczne i termoizolacyjne:
- szkło przeciwsłoneczne refleksyjne (stopsol),
- szkło przeciwsłoneczne absorpcyjne (antisol),
- szkło termoizolacyjne z powłoką niskoemisyjną (termofloat).
3. Szkło bezpieczne:
- szkło zbrojone,
- szkło hartowane,
- szkło wielowarstwowe.
4. Szkło okładzinowe i elewacyjne:
- szkło marblit,
- szkło elewacyjne hartowane,
- szkło emaliowane,
- szkło silikonowe.
5. Kształtki szklane:
- luksfery,
- pustaki szklane.
Szkło płaskie budowlane wytwarzane jest za pomocą jednej z trzech technologii: ciągnienia, wylewania (float) i walcowania.
Szkło płaskie ciągnione
Proces ten polega na rozciąganiu masy szklanej pod wpływem jednostronnie skierowanej siły, wywołanej mechanizmem ciągnącym. Takie szkło jest najtańsze, ale może zawierać wady w postaci pęcherzy i odprysków, a wskutek minimalnych różnic grubości, mogą powstać zniekształcenia obrazu. Dlatego stosuje się je do szklenia okien, drzwi, szklarni, czyli wszędzie tam, gdzie niewielkie zniekształcenia optyczne nie mają większego znaczenia. Obecnie metoda ta zanika.
Szkło płaskie float
Jest to najnowsza i najbardziej zaawansowana technologicznie metoda wytwarzania szkła, która polega na ciągłym wylewaniu masy szklanej na powierzchnię stopionej cyny. Produktem końcowym jest wysokiej jakości przejrzyste, płaskie szkło o jednolitej grubości i błyszczącej powierzchni, pozbawione zniekształceń optycznych.
Szkło float może być produkowane jako gładkie, wzorzyste i zbrojone, dodatkowo wytwarzane w wersji bezbarwnej lub barwnej. Wykorzystuje się je do: produkcji szyb zespolonych, szklenia okien i drzwi, ścian osłonowych budynków oraz ścianek działowych. Szkło float można wyginać, hartować i laminować.
Szkło lane walcowane
Metoda ta polega na walcowaniu masy szklanej, a następnie pocięcie jej na płyty. W zależności od rodzaju walcarki można uzyskać szkło płaskie lub wzorzyste. Szkło walcowane nadaje się do wyginania i hartowania.
Z wykorzystaniem metody walcowania uzyskuje się szkło:
- zbrojone,
- wzorzyste,
- opakowe - nieprzejrzyste, barwione w masie,
- płyty i płyty okładzinowe,
- mozaikę szklaną,
- elementy profilowane, np. szkło faliste, korytka.
Szkło budowlane - jakość i komfort
Dzięki nowoczesnym technologiom powlekania, laminowania i hartowania szkła, powstały wysokiej jakości rozwiązania, które umożliwiają nie tylko doświetlenie pomieszczeń, ale również utrzymanie wysokiego komfortu użytkowania poprzez odpowiednią:
- izolację ciepła,
- kontrolę przepuszczalności światła,
- kontrolę przenikania energii słonecznej,
- izolację akustyczną,
- ochronę przeciwogniową.
Szkło budowlane, dzięki transparentności, wytrzymałości, podatności na obróbkę i zdobienie, znalazło szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykorzystywane jest między innymi do fasad, stolarki okiennej, przeszkleń, elementów konstrukcyjnych oraz balustrad szklanych. Dzięki walorom estetycznym jest coraz częstszym elementem wykończeniowym.
Źródło: www.rezal.pl.
Komentarze