Taras czy oranżeria to obiekty pozwalające na komfortowe korzystanie z uroków ogrodu od wiosny do wczesnej jesieni. Dobra pogoda i sprzyjające okoliczności sprawiają, że w ciągu lata w tego typu miejscach chce się przesiadywać praktycznie przez cały dzień. Coraz niższe temperatury nie muszą być powodem do rezygnacji ze spotkania towarzyskiego na tarasie czy w szklanej oranżerii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, gwarantujących ogrzewanie nawet na zewnątrz. Przekonaj się jakiego rodzaju ogrzewacze okazują się najskuteczniejsze w tym kontekście.
Dlaczego zwykłe grzejniki nie ogrzewają tarasu?
Tradycyjne grzejniki wykorzystują technikę konwencji, polegającą na cyrkulacji gorącego powietrza. Z uwagi na to, iż w pobliżu chłodnego szkła powietrze gwałtownie się ochładza, metoda ta okazuje się nieskuteczna i kosztowna w kontekście ogrzewania obiektów oszklonych lub tarasu. Warto również podkreślić, iż do zastosowania tradycyjnego grzejnika koniecznym jest przygotowanie dodatkowej instalacji. To zadanie może okazuje się niemożliwe na przeszklonych ścianach, a dodatkowo takie rozwiązanie będzie dalekie od idealnego pod względem estetycznym. Z jakich metod ogrzania tarasu warto więc skorzystać?
Taras ogrzewany promiennikiem Veito Blade
Ogrzewanie tarasu na podczerwień
Jedną z najlepszych metod ogrzania przestrzeni tarasowej lub wnętrza oranżerii jest zastosowanie metody na podczerwień. Grzejniki tego typu korzystają z energii łudząco podobnej do tej obecnej w promieniach słonecznych. Dzięki zastosowaniu grzałek na podczerwień możliwym jest szybkie i wydajne ocieplenie przestrzeni. Warto zaznaczyć, iż emisja ciepła podczerwonego jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Podczerwień może zostać wykorzystana zarówno do ogrzania powietrza, jak i przedmiotów czy ścian. Efektywna metoda grzewcza nie emituje szkodliwego promieniowania, a to zaledwie jedna z zalet korzystania z tego rozwiązania.
Zalety ogrzewania metodą na podczerwień
- Emitowane ciepło jest natychmiast odczuwalne,
- Możliwość ukierunkowania promienia ciepła,
- Energooszczędny charakter,
- Urządzenia proste w obsłudze i montażu,
- Nie wydzielają zapachów,
- Bezpieczne dla zdrowia,
- Długa żywotność urządzeń.
Ogrzewanie na podczerwień
Promienniki podczerwieni a parasole grzewcze
Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem ogrzania otwartej przestrzeni tarasowej było zastosowanie parasolu grzewczego. Warto jednak mieć świadomość wad związanych z wykorzystywaniem tej metody. Po pierwsze, urządzenia tego typu wykorzystują do ogrzania gaz, który po zetknięciu z zimnym powietrzem dość szybko ulatnia się do góry. Aby parasole mogły być skuteczne koniecznym jest więc zastosowanie kilku sztuk jednocześnie. Ponadto, grzejniki tarasowe na podczerwień cechują się lepszą efektywnością, gdyż w przeciwieństwie do parasoli - ogrzewają bezpośrednio ludzi.
Ogrzewanie na podczerwień
Na koniec warto wspomnieć o aspekcie czysto praktycznym. Parasole grzewcze wymagają regularnych wymian butli z gazem, jak również przeglądów i konserwacji. W przypadku promienników podczerwieni wystarczy jedynie dokonać wymiany żarnika raz na 5-10 lat. Te argumenty przemawiają za tym, aby skorzystać z nowoczesnego rozwiązania jakim jest ogrzewanie na podczerwień.
Porównanie termowizyjne promiennika Solamagic Eco Pro i popularnego parasola grzewczego na gaz
Gdzie można zamontować promiennik ciepła na podczerwień?
Grzejniki tarasowe wykorzystujące metodę na podczerwień są możliwe do zamontowania w dowolnym miejscu. Do najpopularniejszych należą:
- sufit tradycyjny,
- sufit podwieszany,
- ściana,
- miejsce pod parasolem,
- stojące na statywie.
Szybki montaż, uniwersalny charakter, niski koszt utrzymania oraz szybkie efekty w postaci ogrzanej przestrzeni - te aspekty świadczą o niezawodności grzałek tarasowych na podczerwień. Chcąc skutecznie ogrzać przestrzeń na tarasie lub w oranżerii warto skorzystać z tego rozwiązania.
Promiennik Veito AERO S na statywie
Źródło: www.sklep.enerzon.pl/.
Komentarze