Elewacje domów - rodzaje, materiały, funkcje, trendy, zdjęcia

ElewacjeNowoczesne elewacje domów zachwycają prostotą form i różnorodnością materiałów. Podkreślają każdy element bryły budynku i doskonale komponują się z otoczeniem domu. Drewniane, kompozytowe z blachy, betonu architektonicznego i naturalnego kamienia przywracają właściwe proporcje i podkreślają nawet najdrobniejsze detale. Sprawdź, jak wyglądają najpiękniejsze elewacje domów i jakie pełnią funkcje we współczesnym budownictwie?

Elewacja jest wizytówką naszego domu, zdradza charakter i upodobania wizualne właścicieli domu. Eksperci twierdzą, że powinna być jak dobrze dobrane ubranie, funkcjonalna, piękna i uniwersalna. Romansować z otoczeniem, ukrywać defekty projektu i przywracać właściwe proporcje bryle budynku. Zdobić wyeksponowanymi detalami i zmieniać się wraz z porą dnia i roku. Czyż nie wymagamy zbyt dużo? Kiedyś ściany zewnętrzne domu miały być praktyczne, stanowić ochronę przed wiatrem, mrozem i palącym słońcem. Jednak nowoczesne budownictwo otwiera przed nami szereg wielofunkcyjny i bardzo atrakcyjnych wizualnie możliwości.

Zaskakujące duety, czyli najpiękniejsze nowoczesne elewacje domów

Już od kilkunastu lat wśród najmodniejszych projektów domów prym wiodą proste formy, bryły geometryczne i płaskie dachy. Budynki, które same w sobie nie są atrakcyjne i trzeba je ''ubrać'', nadać im charakter. Z tego też powodu klasyczne okładziny ścian, jak tynk, naturalna deska elewacyjna lub farba zewnętrzna to za mało. Nowoczesne minimalistyczne budownictwo wymaga nowoczesnego wykończenia ścian, podkreślenia wyjątkowości projektu i dbałości o każdy nawet najmniejszy szczegół. Takie podejście do aranżacji ścian zewnętrznych wymaga zastosowania zupełnie nowych i bardziej funkcjonalnych materiałów, takich które będą idealnie dopasowane do kształtu i wysokości budynku, do rozwiązań w nim zastosowanych i łatwe do utrzymania w nienagannym stanie przez wiele lat.

Geometria i powtarzalność, czyli elewacyjna rytmika

Geometria i powtarzalność, którą konsekwentnie stosują architekci i kochają inwestorzy, sprawiły że fasady domów coraz częściej są pokrywane dwoma lub trzema materiałami jednocześnie. Szkło i blacha, deska i kamień, beton i drewno lub szkło i kamień. Te jakże zaskakujące duety, sprawiają, że cały dom, a nawet jego otoczenie prezentują się wyjątkowo elegancko i subtelnie, surowo i pięknie.

  • Okna, drzwi i balkony to funkcjonalne elementy każdego projektu, jednak w nowoczesnym budownictwie ich usytuowanie nadaje budynkowi rytmiki. Horyzontalne wysunięte prostokątne tarasy, duże przeszklone powierzchnie, mieniące się w promieniach słońca arkusze gładkiej blachy. A także deska kompozytowa i beton architektoniczny sprawiają, że nawet budynek typu ''kostka'' uwodzi rytmiką, staje się niezwykły i przyciąga spojrzenia.
  • Filary, balustrady, a nawet rynny to kolejne elementy, które coraz częściej są eksponowane poprzez zastosowanie kontrastującego koloru lub odmiennej faktury. Wykończenie elewacji stało się ważnym jak nie najważniejszym etapem budowy domu. To dzięki niemu budynki zyskują indywidualizm i elegancję, czyli cechy, które wyróżniają je na tle innych.
  • Rytmika fasadowa zgodna z otoczeniem, to kolejny trik, który coraz częściej jest stosowany na terenach rekreacyjnych. Polega on na takim wykończeniu ścian zewnętrznych, żeby budynek stał się integralną częścią krajobrazu. Nie zdominował go, nie odebrał mu uroku tylko z nim współgrał.

W trendach elewacyjnych ostatnich lat wyraźnie widać, poszanowanie przyrody, otoczenia, w którym inwestor postanowił zamieszkać. Często takie podejście do wykończenia fasady wymaga wielu kompromisów i dużych nakładów finansowych, ale procentuje zachwycającym niczym niezmąconym krajobrazem. Kategorycznie żegnamy więc domostwa, które definiowały obszar, na którym powstały. Zgodnie z najnowszymi trendami to krajobraz i teren, na którym budujemy dom, definiuje jego kształt wysokość a nawet sposób wykończenia elewacji.

Jakie funkcje pełni elewacja domu?

Okładzina ścian zewnętrznych spełnia bardzo istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania całego budynku:

  • Ochronna, to pierwsza i najważniejsza funkcja. Jej głównym zadaniem jest ochrona ścian przed wilgocią, promieniami słonecznymi, mrozem i wiatrem. To dzięki niej dawne domy budowane z drewna lub pustaków nie nasiąkały i zatrzymywały wilgoć na zewnątrz. Ponadto większość ścian jest obecnie pokrywana izolatorami termicznymi, które mają typowo techniczny charakter. Nie osłonięte przed promieniami UV, a także tlenem tracą swoje właściwości, jak chociażby styropian czy wełna mineralna.
  • Funkcja dekoracyjna, która w ostatnim czasie jest równie ważna jak ochronna. Ocieplone ściany budynków nie prezentują się najlepiej i wymagają dodatkowej okładziny. Odpowiednio zaaranżowana elewacja, nie tylko zakryje ''brzydkie'' izolatory na ścianach, może dodatkowo zdobić budynek.
  • Zachowanie i przywrócenie proporcji, zbyt wysoki, zbyt niski lub za szeroki budynek to problem wielu osób, które zdecydowały się na budowę własnego domu, lub typu kostka. Pozbawione fikuśnych elementów dekoracyjnych często tracą proporcje. Zastosowanie różnorodnej kolorystyki i wprowadzenie kilku faktur i przynajmniej dwóch różnych okładzin pozwala skorygować wysokość lub szerokość. Poprzez podzielenie budynku na strefy, wyodrębnienie kolorystyczne poszczególnych elementów konstrukcyjnych lub podkreślenie uroczych detali.

Nowoczesna elewacja a projekt domu - od sielskich chatek do futurystycznych budowli

Kilka dekad temu zarówno projekty domów jak i kolorystyka fasad sprawiały, że większość domów nawet tych o bardzo dużej powierzchni przypominała sielskie chatki. Ciepłe, przytulne w barwach ziemi odcieniach brązów i beży. Inni stosowali mocne kontrasty, któż z nas nie pamięta domów z żółtymi lub piaskowymi ścianami i czerwonym dachem. Nowoczesne domy, nie tylko zmieniły swój kształt i charakter. To właśnie chłodna kolorystyka, ''odczarowanie'' szarości, koloru antracytowego czy wreszcie czerni sprawiły, że nabrały one zupełnie innego nieznanego dotychczas charakteru. Szklane, blaszane, betonowe i drewniane elewacje w różnych odcieniach bieli i szarości sprawiły, że nabrały one futurystycznego wyglądu. Ich nowoczesny, geometryczny i przestrzenny look, sprawił, że nawet potężne budowle zyskały lekkość i dynamikę. Ostatnia dekada pokazała, że dom nie musi wyglądać ciężko i tradycyjnie żeby pasował do otoczenia. Zarówno architekci jak i inwestorzy stawiają na prostą lekką formę. A tak nowoczesne projekty potrzebują nowatorskiego wykończenia elewacji, z tego powodu klasyczny tynk i farbę zastępują coraz częściej okładziny, które jeszcze kilkanaście lat temu miały zupełnie inne zastosowanie.

Elewacja a projekt domu
Elewacja a projekt domu

Przykładem może być nowa odsłona straszących do dzisiaj klockowatym kształtem domów typu kostka. W połowie poprzedniego stulecia wyrastały w miastach i na wsiach jak grzyby po deszczu. Ciężkie z jednobarwną elewacją, otynkowane lub w kolorze białej lub czerwonej cegły z płaskim dachem odstraszały prostą formą. Powrót do tej jakże przejrzystej formy i zastosowanie lekkich nowoczesnych materiałów , sprawił, że ten sam kształt i powierzchnia budynków nowo postawionych i odrestaurowanych, zachwycają dynamiką, lekkością i przejrzystością formy. Był to zatem bubel architektoniczny? A może źle dobrana okładzina ścian, jej faktura i kolorystyka, które zamiast zdobić szpeciły?

Nowatorskie wykorzystanie znanych okładzin ścian

Wśród najczęściej stosowanych obecnie okładzin ścian, znalazły się materiały dobrze nam znane, ale wykorzystane w zupełnie nowy sposób. I tak odkryliśmy na nowo urok i właściwości ich, dzięki pomysłowości architektów zostały one ''udomowione'' i docenione.

A należą do nich:

  • deska elewacyjna w wersji naturalnej i kompozytowej,
  • cegła klinkierowa w nowej odsłonie,
  • bloczki betonowe,
  • szkło,
  • płytki elewacyjne,
  • naturalny kamień,
  • metal,
  • blacha.

A także duety, dobierane na zasadzie kontrastów jak:

  • deska i szkło,
  • drewno i blacha,
  • beton architektoniczny i naturalny kamień,
  • cegła klinkierowa i duże tafle szkła,
  • szkło i blacha,
  • naturalny kamień i bloczki betonowe.

Industrialne elewacje domów, romans szkła, betonu i blachy

Na szczególną uwagę zasługują industrialne elewacje domów, które zdobią ultra nowoczesne budynki. Są one kompozycją wyjątkowo ciężkich materiałów, które zestawione razem i oświetlone promieniami słońca, tworzą wyjątkowo lekką i spójną kompozycję. Połączenie dużych przeszklonych powierzchni jak przestronne tarasy ze szklaną balustradą i oranżerie. Szklane ściany w salonie, w otoczeniu blachy i betonu architektonicznego wyglądają niezwykle lekko i uroczo. Dzięki zestawieniu kontrastujących materiałów, każdy element takiego projektu zostaje podkreślony, architekt nadaje mu odpowiednie cechy. Słupy, które tworzą podporę zadaszeń są najczęściej betonowe, pokazując trwałość i wytrzymałość budowli. Szklane tarasy i przeszklona przestrzeń dzienna sprawia, że od razu kojarzą się z relaksem wypoczynkiem i lekkością. Są przejrzyste, dzięki czemu wywołują bardzo pozytywne emocje, a dom zdaje się zapraszać do środka.

Nowoczesna elewacja
Nowoczesna, industrialna elewacja domu

Blaszany, dach, daszki i lamperia oraz część elewacji szczególnie narażona na wilgoć i zabrudzenia, pokazują jak praktyczny jest cały projekt. Jednak blacha i szkło to materiały, które w promieniach słońca, mienią się, romansują z nimi i zachwycają. Taka wykończenie mieni się, błyszczy, rozkwitając i wtapiając się w słoneczną pogodę. Po zmroku natomiast bryła budynku staje się bardzo klimatyczna, ekskluzywna, piękna. Duże przeszklone powierzchnie oświetlone od wewnątrz ocieplają chłodny industrializm, sprawiają, że dom staje się ciepły, lekki i sprawia wrażenie jakby płynął nad ziemią. Takie domy doskonale wtapiają się w krajobraz, nie dominują nad nim, lecz stanowią spójną całość. Ciekawostką jest fakt, że dom z taką elewacją dopasowuje się do rytmu dnia i nocy. Za dnia, kiedy domownicy są zaganiani i potrzebują dużego zastrzyku energii, współgra z promieniami słonecznymi. Jego bryła jest dynamiczna i energetyczna. A po zmroku kiedy mamy czas na zasłużony odpoczynek, staje się oazą spokoju, zaprasza do wnętrza na zasłużony odpoczynek. Oświetlona od wewnątrz nabiera romantyzmu i ciepła, które sprawia że chce się odwiedzić taki dom.

Elewacje domów ozdobione nowoczesnym tynkiem dekoracyjnym

Nowoczesne tynki dekoracyjne dają nieskończenie wiele możliwości ich wykorzystania. Po pierwsze mogą przybrać różną fakturę, a dekoratora ogranicza jedynie wyobraźnia. Oprócz oklepanego już baranka na ścianie, mogą imitować beton architektoniczny, szczotkowany, lakierowany. Ponadto na rynku dostępne są narzędzia do tworzenia faktur na tynkach dekoracyjnych. Dzięki ich zastosowaniu może on wyglądać jak tkanina o grubym splocie, imitować sznurek a nawet wiklinę czy rattan. Praktyczni miłośnicy naturalnego drewna mogą też za pomocą dedykowanych silikonowych form, stworzyć na nim fakturę deski. Ponadto stosując go jako okładzinę ścian zewnętrznych, możemy wzbogacić go kruszywem i różnej średnicy, dzięki czemu na elewacji pojawi się wyraźna faktura. Tynk dekoracyjny można stosować na całych ścianach od dachu, aż po grunt, lub na wybranych elementach, które chcemy podkreślić. Cała paleta barwników daje natomiast możliwość zastosowania tego samego materiału, ale w różnych kolorach i fakturach.

Stosowany w klasycznej formie, jest funkcjonalny i daje klasyczny efekt, ciepłej i schludnej elewacji. Ten w nowoczesnym wydaniu doskonale komponuje z innymi rodzajami okładzin ściennych. Jego zaletą jest mniejszy koszt niż w przypadku zastosowania naturalnego kamienia czy drewna i łatwiejsza aplikacja. Zawsze jednak będzie on substytutem, który sprawia, że budynek traci przejrzystość i elegancką prostotę. Będzie natomiast idealnym rozwiązaniem dla miłośników ciepłych przytulnych elewacji.

Elewacje luminescencyjne, czyli domy, które świecą w ciemnościach

Nowością są świecące elewacje domów, czyli takie, które zostały pokryte dedykowanym tynkiem dekoracyjnym, który odbija światło latarni i to z okien domowych. Ten rodzaj tynku najczęściej wykorzystuje się fragmentarycznie, żeby podkreślić wybrane elementy ścian zewnętrznych. Jest on alternatywą dla innych okładzin i sprawdza się tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania oświetlenia na energię elektryczną. Inną możliwością jest wykorzystanie tego tynku dla wzmocnienia efektu słabo podświetlonych oświetlonych ścian. W celu można wykorzystać klasyczne oświetlenie zasilane prądem lub lampki solarne, które montujemy na ścianach zewnętrznych lub wokół nich. Warto bardzo dobrze przemyśleć, w które elementy pokryjemy takim tynkiem, oraz jak to pod jakim kątem będzie padać światło, które powinno się w nich dobijać. Jedno jest pewne tynki luminescencyjny nie jest sposobem na oświetlenie terenu wokół domu a jedynie delikatne podświetlenie jego ścian.

Nie sprawdzi się on tam gdzie nie ma żadnego oświetlenia zewnętrznego. Nie polecamy też pokrywania nim wszystkich ścian, na całej ich wysokości i szerokości, ponieważ uzyskamy efekt domu ''widmo''.

Drewniane elewacje domów

Deska elewacyjna i domy z bala przeżywają prawdziwy renesans już od kilkunastu lat. W nowoczesnych domach są one stosowane najczęściej w celu podkreślenia fragmentu budynku, wybranych elementów, które pokryte deską będą kontrastowały z surowym, betonem, szklanymi taflami lub kamieniem naturalnym. Zaletą drewnianej okładziny ścian jest możliwość różnorodnego jej aranżowania od wielkiego ciepłego klimatu przywołującego na myśl wiejską chatę po ultranowoczesne, surowe drewna połączone z blachą w stylu loftowym. Wadą tego rozwiązania jest cena deski oraz konieczność jej impregnacji i konserwacji. a zatem jest to wymagający o pracochłonny wybór.

Elewacja kompozytowa

To rozwiązanie dla tych, którzy kochają naturalne drewno, ale nie spełnia ono ich wyśrubowanych wymagań. Czym różni się deska kompozytowa od naturalnej? Trwałością, odpornością na absolutnie wszystkie warunki atmosferyczne, raz położona nie wymaga żadnej konserwacji, malowania czy ponownego montażu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kompozytu elewacyjnego imitującego naturalne drewno. Pierwszy to produkt kształtem i rozmiarem przypominający naturalne drewno. Niestety na tym podobieństwa się kończą. Deska jest ryflowana, czyli ma charakterystyczne rowki, ale nie są na niej widoczne słoje i przebarwienia charakterystyczne dla drewnianych desek. Nie jest rozwiązanie ekskluzywne pod względem wizualnym, raczej praktyczne.

Elewacja kompozytowa
Elewacja kompozytowa

Druga opcja to deska kompozytowa, w formie taśmy. Wklejamy ją w tym, lub przyklejamy między innymi rodzajami okładziny ściennej. Ten rodzaj deski prezentuje się znacznie lepiej, uwodzi różnorodnością odcieni i słojami. Jest dostępna w kilkunastu kolorach i wzorach, pięknie połyskuje w promieniach słonecznych, sprawia że fasada staje się elegancka i wyszukana. Jej największą wadą jest cena, dlatego nie jest wykorzystywana jako główny materiał a coś w rodzaju modnego dekoru.

Ceglana elewacja czyli klinkier po nowemu

Cegła klinkierowa do nowości nie należy, któż z nas nie pamięta czerwony estetycznych cegieł, które gościły na ścianach zewnętrznych jakieś dwie dekady temu. Współczesna cegła klinkierowa po pierwsze jest dostępna w wielu kolorach. Największą popularnością cieszy się szara, antracytowa i czarna, w najmodniejszych kolorach. Ale to nie jedyna różnica, można ją kupić w wielu rozmiarach, wzorach i kształtach, gładką i fakturowaną. Nowoczesne wzornictwo pozwala na stworzenie za pomocą cegły oszałamiającego efektu. Ten rodzaj okładziny ścian doskonale prezentuje się zestawiony z deską, gontem, szkłem a nawet betonem architektonicznym. Jest łatwa do utrzymania w czystości i przez wiele lat zachowuje estetykę.

Elewacja z cegły
Ceglana elewacja

Elewacja domu z gontu drewnianego

Gont, czyli coś w rodzaju zewnętrznej klepki to kolejna propozycja nowoczesnej okładziny ścian. Materia ten istnieje już od wielu lat, początkowo wykańczano nim dachy. Obecnie coraz częściej pojawia na fasadach nowoczesnych domów. Dostępny niemalże w każdym kształcie i kolorze cieszy się bardzo dużą popularnością. Kwadratowy, prostokątny i w kształcie heksagonu doskonale komponuje się betonem architektonicznym, cegłą klinkierową i naturalnym kamieniem. W każdym przypadku sprawia, że budynek zyskuje niepowtarzalny charakter i urok. Ściany pokryte gontem drewniany, pięknie komponują się zielonymi obszarami i są idealnym rozwiązaniem jeśli wykańczając dom nie chcemy zepsuć krajobrazu i zdominować go budynkiem. Doskonale sprawdza się na elewacjach wentylowanych i jest przykładem klasycznej okładziny ściennej w nowoczesnym wydaniu.

Blacha elewacyjna

Blacha elewacyjna to trend, który budził wiele kontrowersji, jednak estetyczne blaszane panele ścienne zdobyły serca wielu inwestorów. Surowy chłodny i minimalistyczny charakter blachy sprawia, że jest ona idealnym uzupełnieniem nowoczesnego budownictwa. Połyskujące arkusze przytwierdzone do ścian zewnętrznych pięknie romansują z dużymi przeszklonymi powierzchniami, sprawiają że dom wygląda estetycznie, elegancko i pięknie w promieniach słońca. Po zmroku takie domy rozkwitają, tętnią romantyzmem i wyglądają wyjątkowo klimatycznie. Jest to okładzina ścian na miarę XXI wieku, która dopasowuje się do pory dnia i rytmu dobowego domowników.

Tapeta elewacyjna, elewacja XXI

Tapeta elewacyjna to nowatorskie rozwiązanie, które pozwala uzyskać efekt z naszych marzeń. W tym wypadku inwestorów ogranicza tylko wyobraźnia. Zewnętrzne tapety są produkowane na zamówienie dlatego zarówno ich wymiary jak i wzór są spersonalizowane dopasowane do potrzeb indywidualnego klienta. taka okleina jest odporna na wszystkie warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Pozostaje estetyczna przez wiele lat, może imitować naturalny kamień, naturalną deskę i wizualnie zmienić proporcje bryły budynku. Najczęściej jest wykorzystywana do podkreślenia elementów dekoracyjnych, doskonale komponuje się ze wszystkimi materiałami. Przestrzenne motywy mogą zaczarować bryłę budynku, nadać jej zupełnie nowy kształt, rozmiar i charakter.

Fasada z płyty kompozytowej, elewacja przyszłości

Płyta kompozytowa to kolejny materiał, który zmienia nasze postrzeganie elewacji i jej funkcjonalność, Jest dostępna w wielu wzorach, kolorach i rozmiarach. Może imitować dosłownie każdy materiał budowlany. Jest odporna na wszystkie czynniki pogodowe, promieni UV, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Raz zamontowana będzie zdobić dom przez długie lata, nie wymaga żadnej konserwacji, malowania. Ale wymaga czyszczenia z kurzu, smogu i pyłków roślin i niestety jest to warunek konieczny dla utrzymania jej estetyki.

Kamień elewacyjny, powiew przeszłości w nowej odsłonie

To kolejny ponadczasowy i dobrze nam znany materiał na ściany zewnętrze. Występuje w wielu odmianach wzorach, kolorach i fakturach. Łupany, gładki z fakturą, matowy lub z połyskiem zachwyca walorami estetycznymi i bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne i promienie UV. Raz położony może zdobić fasadę przez długie dziesięciolecia. Granitowe, trawertynowe, z wapienne i z piaskowca ściany nigdy nie wychodzą z mody. Zaletą tego materiału jest ogromna uniwersalność estetyczna, doskonale prezentuje na każdym budynku, bez względu na jego bryłę, rozmiar i wysokość. Można go komponować z drewnem, wówczas uzyskamy efekt ekskluzywnej wiejskiej chaty, z betonem architektonicznym tworząc budynek w stylu loftowym, ze szkłem i blachą jeśli zależy nam na lekkiej formie i wyszukanej elegancji.

Elewacja z kamienia
Elewacja z kamienia elewacyjnego

Kamień naturalny jest drogi, w aranżacji wnętrz i na zewnętrznych ścianach kojarzy się z luksusem i ekstrawagancją, Odpowiednio dobrany może zmienić charakter całego budynku, dodać mu lekkości lub przeciwnie, sprawić że bryła będzie wyglądać masywnie i ciężko.

Monolityczne elewacje włóknocementowe

Płyty włóknocementowe na ścianach to nowość, ale podobnie jak w przypadku innych materiałów opisanych powyżej nie jest to nowy produkt. Zmianie uległo jedynie ich zastosowanie, do niedawna wykorzystywano je wyłącznie na pokrycia dachowe. Jednak moda na beton w ultra nowoczesnej odsłonie sprawiała, że zaczęto wspomnianymi płytami zaczęto zdobić ściany zewnętrzne. Są one dostępne w kilku wersjach od surowych płyt betonowych do samodzielnego wykończenia, barwione, z powłokami imitującymi naturalny kamień, szlifowany beton, meta lub z fakturą drewna.

Jak widać współczesne elewacje domów to w większości zupełnie nowe spojrzenie na materiały, które są wykorzystywane w budownictwie już od wielu dekad. Trendy elewacyjne wciąż podążają w kierunku lekkich przejrzystych form, eleganckiego minimalizmu z futurystycznymi detalami.

Komentarze