Przy aranżacji pomieszczeń większość elementów wnętrza wybieramy wzorkiem. Nie inaczej jest w przypadku podłóg drewnianych. Zachwycamy się strukturą, sękami, ale przede wszystkim barwą. W przypadku naturalnego materiału, jakim jest drewno, możemy się jednak po czasie zdziwić. Nasza podłoga ma bowiem prawo zmienić kolor.
Intensywność zmiany barwy podłogi drewnianej zależy od gatunku drewna, rodzaju wykończenia oraz poziomu naświetlenia pomieszczenia. Najintensywniej wybarwiają się egzotyczne gatunki drewna, takie jak merbau czy orzech amerykański. W pokojach bardzo nasłonecznionych np. zlokalizowanych od strony południa, gdzie słońce operuje przez wiele godzin, zmiany koloru drewna będą zachodziły bardziej intensywnie.
Mimo iż kupując podłogę, podejmujemy decyzję pod wpływem wrażeń estetycznych, zmian kolorystyki podłogi nie dostrzeżemy tak łatwo. Proces ten jest czasochłonny, a drewno zwykle zachowuje się podobnie jak skóra wystawiona na promieniowanie UV. Zwyczajnie przyzwyczajamy się do tych stopniowych zmian. Jednak jeśli zamarzy nam się zmiana wystroju pomieszczenia i odstawimy ciężkie meble, których zwykle się nie przesuwa, zobaczymy jak nasza podłoga się „opaliła”.
Nie jest to w żadnym przypadku stan nieprawidłowy czy usterka. Taka jest natura drewna.
Dlaczego drewno zmienia kolor pod wpływem promieni słonecznych?
To, co nasze oko postrzega jako kolory, to tak naprawdę fale światła o różnej długości. Związki chemiczne zawarte w drewnie zmieniają pod wpływem promieniowania ultrafioletowego swoją budowę molekularną, co powoduje zmianę optyki.
Zazwyczaj drewno pod wpływem promieni słonecznych ciemnieje i nabiera ciepłych tonacji, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły.
Jak zmienia się kolor drewna w zależności do gatunku?
Niektóre rodzaje drewna zmieniają kolor w sposób delikatniejszy, nabierając po prostu głębszego odcienia. Przykładem takich gatunków jest buk, który z czasem osiąga jednolitą bursztynową barwę czy jesion, który lekko ciemnieje. Bardziej intensywnie zmieniają kolory tzw. egzotyki. Dla przykładu merbau traci swoje zróżnicowanie kolorystyczne i przyjmuje głęboki odcień brązowo-pomarańczowy. Deski wenge z kolei z koloru ciemnej czekolady przechodzą do głębokiego brązu, a nawet czerni.
Podłogi, które zostały fabrycznie poddane termowaniu, a zatem zostały specjalnie przyciemnione, mają z kolei tendencję do jaśnienia. Przykładem może być tzw. jesion mocca, który pierwotnie ma kolor głębokiego brązu.
Zatrzymać kolor podłogi
Mimo iż zmiana koloru drewna pod wpływem promieniowania UV jest procesem naturalnym, nie wszyscy chcą się z tym faktem pogodzić. Przy zakupie podłogi wybierali bowiem odcień pasujący do aranżacji i chcieliby go zachować. Jest to możliwe. Należy jednak pomyśleć o tym już na etapie montażu, a dokładniej wykańczania parkietu. Jako warstwę wierzchnią należy zastosować odpowiedni olej lub lakier. Nowoczesne środki działają nie tylko jak krem z filtrem (ograniczając skutki promieniowania UV), ale także zawierają biały pigment, który pozwala na wybór stopnia wybarwienia podłogi. Dzięki temu nie tylko chronimy podłogę przed zmianą koloru, ale i uzyskujemy gwarancję modnego, jasnego odcienia przypominającego nieobronioną deskę.
Taki lakier można zastosować także przy renowacji, co umożliwia uzyskanie zupełnie nowego wyglądu naszej starej podłogi.
Źródło: www.pallmann.pl.
Komentarze