Blachodachówka modułowa cieszy się coraz większą popularnością, przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną lub betonową. Jednak ma znacznie niższą cenę, jest lżejsza niż klasyczna dachówka i dużo ładniejsza niż blacha dachowa w dużych arkuszach. Przez dekarzy często jest nazywana puzzlami. Jest łatwiejsza w montażu, a jej układanie rzeczywiście przypomina układanie puzzli. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na blachodachówkę modułową, jaki jest jej montaż, cena, wady i zalety.
Blachodachówka modułowa to tańsza alternatywa klasycznej dachówki, którą można nie tylko myć, ale także malować. Możliwość malowania oznacza, że kolor Twojego dachu może się zmieniać wraz z kolorem elewacji. Jedni cenią blachodachówkę modułową za cenę, inni za walory wizualne lub znacznie niższą wagę w porównaniu do ceramicznej lub betonowej, a jeszcze inni za możliwość zmiany koloru dachu.
Co to jest blachodachówka modułowa?
Blachodachówka modułowa to jest nowoczesna dachówka, która powstaje z ocynkowanej i polakierowanej profilowanej blachy stalowej. Blachodachówka modułowa to kilkudziesięciocentymetrowe moduły, których układanie można porównać do układania puzzli. Jej zaletą jest duża paleta barw do wyboru i różne rozmiary paneli - co ogranicza ilość docinek podczas prac dekarskich. Dobrze położona i wykończona jest równie dobrym rozwiązaniem, jak klasyczna dachówka lub duże arkusze blachy.
Kiedy blachodachówka modułowa jest dobrym rozwiązaniem?
- Blachodachówka modułowa jest dobrym rozwiązaniem, kiedy ceramiczna lub betonowa dachówka jest zbyt ciężka, a także, kiedy ze względów finansowych musimy zrezygnować z klasycznej dachówki. Ponadto ten materiał jest najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku wielospadowych fantazyjnych dachów, których pokrycie dużymi arkuszami blachy wymaga wielu docinek i wprost mistrzowskiego obrobienia blachy.
- Blachodachówka modułowa będzie lepszym rozwiązaniem niż ceramiczna i betonowa w przypadku domów usytuowanych na terenach leśnych, gdzie każdego roku dachy pokrywa spora warstwa żółtych i zielonych pyłków drzew. Dach pokryty takim materiałem jest dużo łatwiej czyścić z takiego nalotu niż z dachówki ceramicznej. Możliwość mycia i ewentualnego pomalowania dachu z pewnością docenią właściciele domów, których dach każdego roku zmienia barwę na skutek pylenia roślin.
- W sytuacji, kiedy nie możemy sobie pozwolić na klasyczną dachówkę, blachodachówka modułowa jest bardziej atrakcyjna wizualnie niż blacha w dużych arkuszach. Tym bardziej że szeroka paleta barw pozwala na dopasowanie koloru dachu do elewacji, a nawet otoczenia. Niektórzy producenci na życzenie klienta wykonują arkusze w zamówionym kolorze. Takie rozwiązanie szczególnie cenią inwestorzy, którzy chcą mieć niepowtarzalny dom. Jednakże większość firm za niestandardowy kolor dolicza dodatkową opłatę.
Blachodachówka modułowa a ceramiczna - różnice
- Blachodachówka modułowa to nowoczesne pokrycie dachu, które jest równie atrakcyjne, jak dachówka klasyczna, ale znacznie tańsze i lżejsze. Ten drugi czynnik może mieć znaczenie w przypadku dużych rozłożystych dachów, które ze względu na rozmiar są ciężkie. W niektórych przypadkach inwestor ma do wyboru montaż dodatkowych belek podporowych lub rezygnację z klasycznej dachówki;
- Kolejna kwestia to łatwość utrzymania blachodachówki modułowej w czystości. Każdy dach na początku jest piękny, jednak z biegiem lat na jego powierzchni pojawia się nalot. Śliska blachodachówka jest łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ gładką lakierowaną powierzchnię najczęściej wystarczy obficie spłukać karcherem i dach wygląda jak nowy. Czyszczenie ceramicznej dachówki jest dużo trudniejsze i bardziej pracochłonne;
- Blachodachówkę modułową można malować dedykowanymi farbami, więc kiedy na dachu pojawiają się, trudne do usunięcia plamy po wcześniejszym wyczyszczeniu powierzchni można go pomalować dedykowaną farbą, zabieg ten jest niemożliwy w przypadku dachówki ceramicznej;
- Blachodachówka modułowa nie nasiąka wodą i nie przyjmuje wilgoci, a większość dachówek ceramicznych nasiąka wodą po obfitych opadach deszczu lub na skutek topniejącego śniegu, przez co dach staje się cięższy.
- Kolejna różnica to cena - blachodachówka modułowa jest tańsza i łatwiejsza w montażu niż ceramiczna. Niestety, blachodachówka modułowa maksymalnie może przetrwać na dachu do 50 lat, a jej gwarancja najczęściej nie jest dłuższa niż 15-20 lat. Ceramiczna dachówka dobrze się prezentuje i nadal spełnia swoją funkcję nawet po 100 latach.
Blachodachówka modułowa na dachu wielospadowym
Cena blachodachówki modułowej
Obecne na rynku jest bardzo duży wybór blachodachówek modułowych, które różnią się od siebie rozmiarem, w zależności od producenta blachodachówki mogą mieć różne wymiary. Najczęściej spotykane moduły to: 1220 × 350 mm, 350 mm x 229 mm. Kolejna kwestia to rodzaj, kolor i odporność powłoki. Do wyboru mamy, taką w:
- połysku,
- półmacie,
- macie.
W zależności od producenta poszczególne arkusze tego materiału różnią się od siebie kolorystyką i parametrami technicznymi. Koszt również jest zróżnicowany. Cena blachodachówki modułowej zaczyna się od 30 zł za m2 do nawet 100 zł i więcej za m2. Ostatnie kryterium wyboru to rodzaj wykończenia.
Wybierając blachodachówkę, oprócz parametrów technicznych i kolorystyki, warto zwrócić uwagę na ilość docinek. Dobierając odpowiedni rozmiar arkuszy względem powierzchni dachu, można ograniczyć ilość docinek. Warto zatem przed wyborem konkretnego rodzaju blachodachówki dokładnie obliczyć powierzchnię dachu i sprawdzić który wymiar będzie pasował najlepiej do naszego dachu.
Montaż blachodachówki modułowej
O ile sam montaż nie jest skomplikowany, to już przygotowanie i obróbka dachu wraz ze wszystkim okapnikami rynnami i listwami startowymi wymaga dużej wiedzy dekarskiej i doświadczenia. Błąd na etapie przygotowania rusztu i jego obróbki przed położeniem blachodachówki modułowej może mieć poważne konsekwencje. Od prawidłowego przygotowania wszystkich elementów dachu zależy powodzenie przedsięwzięcia, źle zamontowane listwy startowe mogą mieć wpływ na wentylację, nieprawidłowo przygotowane okapniki źle odprowadzać wodę. Powodów, dla których warto do budowy dachu, zatrudnić fachowców jest wiele. Poszczególne etapy pokrywania dachu blachodachówką modułową, wyglądają następująco:
- Blachodachówkę modułową montujemy na wcześniej przygotowanym ruszcie składającym się z łat i kontrłat;
- Kolejny etap to rozłożenie dedykowanej folii do wstępnego krycia. Na tak przygotowanym dachu można rozpocząć montaż blachodachówki modułowej;
- Zanim przystąpimy do montowania blachodachówek, warto zapoznać się z ich budową i zasadą łączenia poszczególnych modułów oraz przytwierdzania ich do rusztu. Zacznijmy od tego, że każda blachodachówka modułowa jest wyposażona w specjalne zapadki umożliwiające łączenie poszczególnych modułów. Prawidłowe połączenie wszystkich elementów to gwarancja szczelnego dachu, dlatego montując samodzielnie blachodachówkę modułową, warto poświęcić dwa moduły na naukę ich łączenia.
- Układanie blachodachówki modułowej przypomina układanie puzzli, łącząc poszczególne elementy, zawsze należy się upewnić, czy wszystkie zapadki zadziałały, a panele nachodzą jeden na drugi. Tylko wówczas dach nie będzie przeciekać.
Montaż blachodachówki modułowej
Ułożenie blachodachówki, czyli połączenie poszczególnych modułów paneli nie jest trudne, ale rzadko się zdarza dach, na którym nie ma żadnych docinek. Docinanie to jest pierwsze utrudnienie, kolejne to prawidłowe wykończenie dachu. Montaż okapników, rynien i listew wykańczających dach - prawidłowe wykonanie tych czynności to gwarancja, że dach dobrze będzie pełnił swoją funkcję. Natomiast niewłaściwy ich montaż może zniszczyć całą wcześniejszą pracę. Czy warto wykonywać samodzielnie prace dekarskie? Wszystko zależy od naszych umiejętności i doświadczenia. Warto jednak pamiętać, że dach to bardzo ważny element każdej budowli.
Docinając blachodachówkę modułową, należy pamiętać, że nie można jej ciąć szlifierką, ponieważ się nie połączy z kolejnymi panelami. Do cięcia blachodachówki zawsze używamy dedykowanych nożyc.
Zalety i wady blachodachówki modułowej
Jak każdy materiał budowlany, tak i blachodachówka modułowa ma szereg zalet i kilka wad.
Blachodachówka na dachu dwuspadowym
Zalety blachodachówki modułowej
- Cena - wiele osób decyduje się na ten materiał ze względu na niższą cenę w porównaniu do ceramicznej i podobny efekt wizualny;
- Niska waga dachu - m2 blachodachówki modułowej to zaledwie 5-6 kilogramów, materiał ten doskonale sprawdza się w przypadku dużych dachów, które z racji swojej powierzchni są bardzo ciężkie;
- Nie nasiąkanie wodą;
- Możliwość mycia - śliska powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości;
- Możliwość malowania dedykowaną farbą - kiedy dach straci pierwotną barwę, pokryje się trudnym do usunięcia nalotem lub zwyczajnie nie pasuje do nowego koloru elewacji, zwyczajnie można go przemalować;
- Blachodachówka modułowa jest łatwa w montażu, pokrycie dachu małymi arkuszami blachy jest dużo łatwiejsze i szybsze niż w przypadku każdego innego materiału dekarskiego;
- Jest doskonała na dachy wielospadowe - sprawdza się jako pokrycie fantazyjnych wielospadowych dachów;
- Mniejsze arkusze łatwiej jest dopasować do wymiarów i kształtu dachu;
- Blachodachówkę modułową można zamówić na wymiar - co prawda tylko u niektórych producentów, jednak taka opcja istnieje i cieszy się dużą popularnością.
Wady blachodachówki modułowej
- Konieczność montażu na dachu o minimalnym kącie nachylenia 9 stopni;
- Słaba izolacja akustyczna - oznacza to, że w domu z takim poszyciem dachowym każda kropla deszczu lub gradu są bardzo dobrze słyszalne. Spadające krople deszczu, nawet przy bardzo dobrej izolacji dachu i sufitu, wywołują charakterystyczny hałas słyszalny w domach;
- Krótka gwarancja.
Blachodachówka modułowa ma spore grono zwolenników i wielu sceptyków, którzy nie stawiają na klasyczne i sprawdzone pokrycia dachu. Są jednak takie projekty domów, które ze względów technicznych wymagają pokrycia dachu blachodachówką modułową. W domach z wysokim dwuspadowym dachem często jedynym sposobem na uniknięcie dodatkowych belek podpierających konstrukcję dachu jest lekkie poszycie. Podobnie jak w domach z fantazyjnymi dachami, w których wybór tradycyjnej blachy wiązałby się z wieloma docinkami i sporym kosztem wykończenia i obróbki docinanej blachy.
Komentarze