Tradycyjne balkony są przedłużeniem mieszkania. Mogą one mieć postać podłogi otoczonej z trzech stron barierkami lub loggii, gdzie podłoga balkonowa po bokach ograniczona jest ścianami budynku, a barierki znajdują się jedynie z przodu. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach a w blokach mogą mieć przeróżne kształty i wielkości. To, w jaki sposób będzie zaaranżujemy, zależy właśnie od jego metrażu, a także od naszego gustu.
Choć nazwa balkon francuski kojarzy się zapewne większości z nas z pięknym domowym balkonem urządzonym na przykład w wiejskim francuskim stylu prowansalskim, to jednak niestety nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi balkonami, na których możemy postawić donice lub skrzynki z kwiatami, a także leżak czy krzesełka i stolik. Na balkonie typu francuskiego nie da się usiąść i zrelaksować ze względu na jego specyficzną budowę. Możemy go jednak wykorzystać do celów dekoracyjnych i sprawić, że w okresie letnim będzie piękną ozdobą naszego domu. Dowiedz się, jak wygląda balkon francuski i jak go ładnie zaaranżować.
Czym jest balkon francuski?
Balkon typu francuskiego nie stanowi przedłużenia mieszkania czy domu, ponieważ nie ma on podłogi. Składa się on z dużego przeszklenia zabezpieczonego od zewnątrz balustradą, która może być zamocowana do ościeżnicy albo bezpośrednio do ściany budynku. Owo przeszklenie może mieć postać okna lub drzwi, stąd inna nazwa takiego balkonu to portfenetr - wyraz ten pochodzi od połączenia dwóch francuskich słów porte - drzwi oraz fenêtre - okno. Choć na pozór montaż takiego balkonu, na który nie można nawet wyjść, wydaje się bez sensu, to jednak portfenetry mają sporo zalet. Nie jest to rozwiązanie drogie ani trudne w montażu, a może znacznie poprawić doświetlenie pomieszczeń. Sprawdzi się zwłaszcza w wąskim, ale długim pokoju. Dzięki niemu całe pomieszczenie będzie rozjaśnione i będzie wyglądać na przestronniejsze.
Balkon francuski
Portfenetr jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż montaż tradycyjnego balkonu. Jeśli więc nie zależy nam na powierzchni użytkowej, na którą będzie można wyjść, ponieważ na przykład w budynku jest już inny wygodny taras, to balkon francuski jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Za jego pomocą nie tylko poprawimy warunki świetlne w pomieszczeniu do niego przylegającym, ale również ozdobimy fasadę domu. Taki balkon ma duże walory dekoracyjne. Jego ozdobną częścią jest balustrada, która może być wykonana z różnych materiałów i w różnych stylach.
Rodzaje balkonów francuskich
Balkony francuskie mogą być wykonane z różnych stylach - wszystko zależy od tego, jaką balustradę wybierzemy. Właśnie ze względu na rodzaj balustrady, możemy je podzielić na kilka rodzajów.
Do wyboru mamy:
1. Balkon francuski z drewnianą balustradą
Drewniana balustrada to bardzo stylowe rozwiązanie, które będzie idealnie współgrało z domem w stylu rustykalnym czy wiejskim, ale także takim inspirowanym Skandynawią. Jest to oczywiście świetne rozwiązanie do odmów drewnianych czy na przykład stodoły, która została zaadoptowana na budynek mieszkalny. Drewniane balustrady mogą być wykonane w różnych stylach. Ich forma może być minimalistyczna lub klasyczna, ale także bardzo elegancka- wtedy są one ozdobnie rzeźbione.
Drewniany - biały balkon francuski
Pamiętajmy, że drewno jest materiałem naturalnym, a więc nie jest w pełni odporne na działanie wilgoci oraz innych niesprzyjających czynników atmosferycznych. Dlatego drewnianą balustradę należy dobrze zabezpieczyć. Konieczna jest jej solidna impregnacja. Najlepiej będzie także ją polakierować. Pamiętajmy też o tym, że konieczna będzie jej okresowa specjalistyczna pielęgnacja.
2. Balkon francuski ze stalową balustradą
Stalowe balustrady są najczęściej wybierane do balkonów typu francuskiego. Są tak popularne ze względu na swoją ogromną trwałość i solidność. Ponadto są bardzo uniwersalne i pasują praktycznie do każdej elewacji budynku. Ich zaletami są także duża dostępność oraz szeroki wybór wzorów. Balustradę stalową możemy pomalować na dowolny kolor komponujący się z elewacją budynku. Pamiętajmy też o tym, że należy ją polakierować, aby była odporna na korozję oraz czynniki atmosferyczne.
3. Balkon francuski z aluminiową balustradą
Aluminium wydaje się nieodpowiednim materiałem na balustradę ze względu na swoją dużą miękkość. Jednak, jeśli zostanie ono pokryte specjalną powłoką ochronną, to taka balustrada doskonale spełnia swoje zadanie. Pod względem estetycznym balustrady wykonane z aluminium są podobne do tych stalowych. One również są dostępne w ciekawych wzorach i kształtach. Ogromną zaletą balustrad aluminiowych jest ich niska waga. Są bardzo lekkie, a więc nie obciążają nadmiernie elewacji budynku, co często ma niebagatelne znaczenie.
4. Balkon francuski z kutą balustradą
Balustrada kuta to taka ręcznie wykonana przez kowala. Robi się ją z żelaza lub stali nierdzewnej. Misternie wykonana, elegancka i bardzo ozdobna balustrada kuta przywołuje na myśl eleganckie i nastrojowe francuskie kamienice. Z pewnością spodoba się ona więc miłośnikom stylu paryskiego, ale także wiejskich stylów francuskich jak na przykład prowansalski. Taka balustrada doskonale pasuje zarówno do eleganckich klasycznych wnętrz, jak i do tych urządzonych w stylu romantycznym czy vintage.
Balkon francuski z kutą balustradą
5. Balkon francuski ze szklaną balustradą
Szklane balustrady to wręcz idealne rozwiązanie do budynków w stylu minimalistycznym lub modernistycznym. Świetnie komponują się one z nowoczesnymi bryłami. Ich ogromną zaletą jest to, że nie ograniczają w żaden sposób widoczności. Takie balustrady wykonane są z bardzo wytrzymałego i trwałego szkła hartowanego lub laminowanego. Nie są więc podatne na uszkodzenia mechaniczne czy stłuczenie. Nie są również trudne w czyszczeniu. Wymagają standardowej pielęgnacji, podobnej do pielęgnacji okien.
Jak zaaranżować balkon francuski?
Balkon typu francuskiego to bardzo mała przestrzeń bez podłogi. Czy da się ją więc jakość dekoracyjnie zaaranżować? Oczywiście, że tak! Są na to ciekawe i oryginalne sposoby.
Oto kilka z nich:
1. Praktyczna półka
Pomiędzy balustradą a szybą drzwi lub oknem możemy zamontować niewielką praktyczną półeczkę. Można na niej na przykład postawić kilka niedużych doniczek z kwitnącymi kwiatami lub aromatycznymi ziołami albo dekoracyjne bibeloty. Półeczka może być drewniana, metalowa, szklana lub wykonana z tworzywa sztucznego.
2. Kwiaty na balkon
Jak na balkonie bez podłogi posadzić kwiaty? Jest to możliwe dzięki kilku sprytnym rozwiązaniom. Doniczki z kwiatkami możemy nie tylko postawić na dodatkowej zamontowanej półeczce. Można się również nimi cieszyć bez konieczności jej zakładania. Wystarczy kupić odpowiednie uchwyty lub kwietniki i powiesić na nich na balustradzie skrzynki albo doniczki z kwiatami.
Kwiaty na balkonie francuskim
Gatunki roślin dostosujmy do wystawy naszego balkonu. Na takim bardziej zacieniony na przykład o wystawie północnej lub północno-zachodniej idealnie będą się czuły na przykład fuksje. Z kolei mocno nasłonecznione stanowisko południowe będzie odpowiednie dla pelargonii, czy surfinii. Możemy także zdecydować się na zielone kaskady w postaci bluszczu, który będzie zdobić balkon przez cały rok, lub komarzycy, która jest sezonową rośliną letnią.
3. Suszarka na pranie
Na balustradzie możemy także zamontować praktyczną suszarkę na pranie. Ich wybór jest bardzo szeroki. Różnią się między sobą wielkością, sposobem składania oraz materiałem, z jakiego są wykonane (suszarka może być zrobiona z metalu lub tworzywa sztucznego).
4. Oświetlenie
Pięknym akcentem dekoracyjnym będzie także oświetlenie. Możemy wykorzystać dekoracyjną girlandę świetlną, którą przymocujemy do balustrady lub lampki solarne. Na balustradzie możemy powiesić także kilka niewielkich lampionów. Tak udekorowana przestrzeń wygląda bardzo romantycznie i nastrojowo.
Lampiony oświetlające balkon
Montaż balustrady francuskiej jest o wiele szybszy, tańszy i łatwiejszy niż budowa tradycyjnego balkonu. Oczywiście balkon francuski należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Do jego montażu przystępujemy jednak dopiero wtedy, gdy wszelkie prace frontowe (na przykład ocieplanie) są już zakończone, a elewacja domu jest gotowa. Balustrada zostanie założona w ciągu jednego dnia.
Komentarze